۱۱ دقیقه
چال گونه

همه چیز درباره جراحی چال گونه

آنچه می خوانید...

چال گونه یا چال خنده، یکی از جراحی هایی می باشد که توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است. چال گونه سبب افزایش زیبایی و جذابیت چهره در افراد می گردد. با کمک جراحی چال گونه در زمان خنده بر چهره فرد چال گونه ایجاد می گردد، این جراحی یکی از جراحی هایی می باشد که با کمترین عوارض و درسر همراه است و در کمترین زمان انجام می شود. در این مقاله قصد داریم درباره چال گونه اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

چال-گونه

چال گونه چیست ؟

وجود حفره ای کوچک در عضلات شیپوری گونه، می تواند دلیل بر وجود چال گونه باشد. گاهی دیده شده است که چال گونه به صورت ارثی در فرد وجود دارد. افراد علاقمند به چال گونه می توانند با کمک روشی غیر تهاجمی، جراحی چال گونه را ایجاد کنند و از آن لذت ببرند. در حقیقت وجود چال گونه بر چهره افراد دلیل بر زیبایی و جوانی می باشد. متاسفانه افراد داری چال گونه طبیعی، در گذر زمان و با افزایش سن و تغییر در وزن و عضلات صورت، چال گونه  در آن ها از بین می رود و  یا عمق آن به طور چشمگیری کاهش می یابد. چال گونه انواع مختلفی دارد و گاهی، چال گونه در دو طرف گونه وجود ندارد و فقط در یک سمت ایجاد شده است. اغلب افراد  بعد از ایجاد چال گونه تصور دارند که فرد لاغر شده است و همین کم کردن وزن سبب زاویه دار شدن فک و چهره آن ها شده است. چال گونه انواع مختلفی دارد که فرد می تواند بنا بر علاقه مندی و شرایط خود، بهترین نوع آن را انتخاب کند. بهتر است انتخاب نوع جراحی چال گونه را برعهده جراح خود بگذارید، بهترین نوع چال گونه برای فرد را پزشک می تواند تشخیص دهد.

وجود چال گونه به طور طبیعی

همانطور که گفته شد برخی از افراد به  طور طبیعی چال گونه دارند. چال گونه به طور طبیعی می تواند به دلیل وجود نقصی کوچک بر روی گونه ها  ایجاد گردد. این نقص کوچکی که سبب زیبایی شده است به دلیل وجود نقصی بر ماهیچه های شیپوری می باشد، در نتیجه در زمان خندیدن فرد، این ماهیچه ها به سمت داخل می روند و سبب جداسازی این بخش با سایر بخش ها می گردد. در حقیقت اولین نقصی که سبب زیبایی و جذابیت در افراد می گردد  ، همین مورد است.

خوشبختانه امروزه با کمک روش های نوین می توان این تغییر را برای افراد مختلف ایجاد کرد. افراد خواهان جراحی چال گونه می توانند با مراجعه به بهترین دکتر پوست و مو در کمترین زمان چال گونه را بر روی گونه های خود ایجاد کنند.

چال چانه

چال چانه یا شکاف چانه در بین افراد کمتر رایج است. برای ایجاد این نوع چال نیاز است بر روی ساختار فک تغییرات اعمال گردد. در بیشتر موارد دیده شده است که این نوع چال به صورت مورثی به افراد منتقل می شود زیرا چال چانه یک نوع ویژگی غالب می باشد.

مشاوره قبل از جراحی چال گونه

افراد متقاضی برای جراحی چال گونه، قبل از اقدام به جراحی با پزشک خود مشاوره های لازم را انجام می دهند و در رابطه با نتیجه کار و قرینه بودن چال گونه سوال می پرسند. در این زمان پزشک می تواند با کمک نرم افزار های شبیه سازی نتیجه کار را به صورت حدودی به بیمار خود نشان دهد، همین مورد می تواند فرد را از نتیجه کار اگاه کند و با دید باز تری این جراحی را انجام دهد.

در جلسه مشاوره، با فرد در رابطه با نکات قابل توجه قبل از جراحی صحبت می شود. نیاز است تا فرد حداقل تا 6 ساعت قبل از جراحی نه چیزی بخورد و نه چیزی بیاشامد و قبل از جراحی حتما استحمام کند.

حداقل تا دو هفته بعد و قبل از آن از مصرف دخانیات و الکل خودداری کند و از مصرف هر گونه دارو بدون نظر پزشک اجتناب نماید.

قبل از جراحی و بعد از جراحی چال گونه به سلامت بهداشت دهان و دندان خود توجه کنید تا مانع از بروز هر گونه عفونت شود.

روش جراحی چال گونه

 

هزینه-چال-گونه

این نوع جراحی یکی از جراحی هایی می باشد که با حداقل عوارض و در کمترین زمان ممکن انجام می شود. فرد می تواند این جراحی را به صورت سرپایی و بدون احساس درد و ناراحتی انجام دهد، در نتیجه امر می توان گفت این جراحی محدودیت ندارد و افراد می توانند از این جراحی استفاده کنند.

در طی جراحی، بعد از استفاده از بیحسی و یا بیهوشی عمومی، پزشک یک برش بسیار ریز بر روی گونه های فرد ایجاد می کند. اما جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد، زیرا محل این برش بر روی چهره باقی نمی ماند به دلیل اینکه برش از داخل زده می شود. با جذب شدن نخ بخیه و اتمام دوران نقاهت فرد، بین عضله صورت و محل زخم پوست ،چال گونه  ایجاد می گردد.

مراقبت‌های لازم  قبل از جراحی چال گونه

 • لازم است تا قبل از جراحی چال گونه مواردی را رعایت کنید :
 • بهتر است حداقل 6 ساعت قبل از جراحی چال گونه  نه چیزی بخورید و نه بنوشید.
 • اگر به مصرف سیگار اعتیاد دارید باید تا حداقل دو هفته قبل از  جراحی مصرف سیگار را قطع کنید.
 • مصرف مشروبات الکلی نیز قبل از جراحی چال گونه باید قطع شود ،زیرا می تواند عوارضی همراه داشته باشد .
 • قبل از جراحی حتما حمام کنید و دوش بگیرید ،این کار لازم است تا صبح روز جراحی انجام شود .
 • به هیچ وجه در روز جراحی چال خنده از  لوازم آرایشی ،مثل لنز ،لاک ،کرم های سفیده کننده و… استفاده نکنید .
 • به تمام تجویزات پزشکتان قبل و بعد از جراحی چال گونه توجه کنید تا نتیجه بهتری حاصل گردد .

مراقبت‌های بعد از جراحی چال گونه

 • افرادی که در طی جراحی چال گونه از بیهوشی استفاده می کنند ،لازم است تا از بین نرفتن اثرات بیهوشی از خوردن و نوشیدن مواد غذایی خودداری کنند . استفاده از مواد غذایی سرد و یا گردم باید بعد از ریکاوری انجام شود تا فرد حس لامسه خود را به طور کامل به  دست آورد .
 • رعایت بهداشت دهان امری مهم است و لازم است تا حداقل دو هفته بعد از جراحی به آن توجه ویژه ای شود .
 • تمام جراحان بعد از جراحی چال گونه به بیمار خود، مصرف دهانشویه را  بعد از صرف مواد غذایی و نوشیدنی ها توصیه می کنند ،تا با کمک آن  بتوانند بهداشت دهان خود را حفظ کنند .
 • مصرف داروی آنتی بیتویک بعد از جراحی از الزامات است و لازم است تا فرد آن را یک دوره کامل مصرف کند.
 • در صورت وجود هر گونه مورد مشکوکی و یا درد غیر قابل توجه به پزشک پوست خود مراجعه کنید .

دوران بهبودی پس از جراحی چال گونه

بعد از جراحی چال گونه فرد لازم است زمانی را برای بهبودی صرف کند ،اما خوشبختانه حداکثر زمان لازم برای بهبودی  این دوران بسیار کم می باشد به گونه ای که فرد می تواند  فردای جراحی کارهای روزانه خود را انجام دهد . بهتر است روز قبل از جراحی چال گونه  از غذاهای نرم و سبک استفاده کنید. در روزهای ابتدایی بعد از جراحی چال گونه ،در تمام زمان  محل چال گونه مشخص است، اما بعد از  طی شدن دوران بهبودی ،چال گونه تنها در زمان خندیدن نمایان می شود .

توصیه های پس از جراحی چال گونه

 • وجود درد و تورم بعد از جراحی چال گونه کاملا طیبعی است، اما در صورتی که این درد شدید شود و همراه با تورم و خونریزی گردد، لازم حتما در کوتاهترین زمان به پزشک مراجعه کنید.
 • مصرف آنتی بیوتیک ها را طبق تجویز پزشک خود رعایت کنید.
 • به منظور جلوگیری از عفونت های ناشی از جراحی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید.
 • در طی 24 ساعت اول بعد از جراحی چال گونه برای کاهش تورم و کبودی توصیه می گردد از کیسه های یخ استفاده کنید.
 • می توانید 3 روز بعد از جراحی چال گونه فعالیت های سبکی داشته باشید، اما توصیه می گردد از فعالیت های سنگین  همچون ورزش کردن تا 8 هفته بعد از جراحی پلک بپرهیزید.
 • در هفته اول  تا جای ممکن از مصرف غذاهای سفت  که نیاز به جویدن بیشتر دارند خوددراری کنید.
 • از واردن شدن هر گونه ضربه به ناحیه جراحی شده جلوگیری کنید.
 • سعی کنید بعد از جراحی چال گونه بیش از اندازه صحبت نکنید، اگر عضلات تحرک کمتری داشته باشند برای نتیجه گیری بهتر از جراحی کمک کننده می باشند.

با کمک توصیه ها و نکات ذکر شده می توانید نتایج بسیار خوبی از جراحی حاصل گردد .

 

عوارض جانبی جراحی چال گونه

از عوارض این جراحی، می توان به وجود کبودی و یا ورم به صورت خفیف اشاره کرد. بعد از جراحی چال گونه در موارد محدودی دیده شده است که به صورت موقت عضلات گونه ضعیف می شوند، اما جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. در مدت زمان بسیار کوتاهی این عوارض کاملا از بین می روند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر برخی از سوالات متداول جراحی چال گونه را بررسی می کنیم.

 

سوالات متداول جراحی چال گونه

 

چال گونه

آیا  افرادی که چال گونه را با کمک جراحی بر چهره  خود ایجاد می کنند ،می توانند از اثرات آن در مدت زمان طولانی استفاده کنند ؟

بله افراد می توانند بعد از جراحی چال گونه از اثرات آن در مدت زمان طولانی بهره ببرند ،تقریبا 90 درصد موارد چال گونه به طور دائمی باقی می ماند.

آیا می توان بدون جراحی، چال گونه را بر چهره ایجاد کرد ؟

در صورتی که چال گونه به طور ارثی و طبیعی بر چهره شما وجود نداشته باشد، نمی توانید بدون استفاده از جراحی، چال گونه را ایجاد کنید. چال گونه با ورزش صورت و … ایجاد نمی گردد. برخی افراد سعی می کنند با سوراخ کردن گونه خود و پیرسینگ چال گونه را ایجاد کنند، این روش پر خطر است و البته ماندگاری آن محدود می باشد.

بهترین و مناسب ترین افراد برای جراحی چال گونه چه افرادی هستند ؟

افرادی که در سلامت کامل روحی و جسمی می باشند، مناسب ترین کاندیدا برای جراحی چال گونه هستند.

مدت زمان مورد نیاز برا جراحی چال گونه چقدر است ؟

 این جراحی حدودا بین  20 تا 30 دقیقه زمان لازم دارد، برای انجام این جراحی نیاز به بستری شدن در بیمارستان نیست و پزشک جراحی چال گونه را در مطب و به صورت سرپایی انجام می دهد.

 آیا نیاز به مصرف دارو قبل و بعد از جراحی چال گونه است ؟

بله. در روز جراحی معمولا پزشک پوست دارو های آنتی بیوتیک را تجویز می کند. این آنتی بیوتیک ها باید صبح روز جراحی مصرف شود. لازم است مصرف آنتی بیوتیک ها تا چند روز بعد از جراحی ادامه داشته باشد. همچنین پزشک مصرف داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شوند را برای فرد  تا چند روز یا چند هفته ممنوع می کند.

آیا فرد بعد از جراحی چال گونه دردی را احساس می کند ؟

این جراحی یکی از جراحی هایی می باشد که با حداقل عوارض و بدون هیچ گونه دردی انجام می شود. درد بعد از جراحی چال گونه قابل مدیریت کردن است و می توان از دارو ها مسکن که پزشک تجویز می کند برای حداقل کردن آن استفاده کرد.

محل قرار گیری چال گونه چگونه انتخاب می شود ؟

پزشک با بررسی ها و معاینات لازم، بهترین مکان ایجاد چال گونه را برای فرد تعیین می کند. شمامی توانید در تعداد چال گونه با پزشک پوست خود مشورت کنید. بهترین نتیجه جراحی، حاصل انتخاب و نظر جراح می باشد. افرادی که جراحی خود را مطابق با نظر پزشک انجام می دهند، موفق تر می باشند و از نتیجه جراحی چال گونه خود رضایت بیشتری دارند.

آیا بعد از جراحی چال گونه امکان بروز عفونت در ناحیه جراحی می باشد ؟

جراح با کمک تجویز آنتی بیوتیک ها از بروز عفونت در این ناحیه تا جای ممکن خورداری می کند. در نتیجه امکان وجود عفونت بعد از جراحی چال گونه وجود ندارد.

چال گونه

آیا بعد از جراحی چال گونه محدودیت  در رژیم غذایی وجود دارد ؟

بعد از  این جراحی محدودیت های جدی وجود ندارد و فرد نیاز نیست از رژیم غذایی خاصی پیروی کند. درد خفیف بعد از جراحی چال گونه طبیعی است و آن قدر خفیف است که محدودیت در جویدن ایجاد نمی کند.

هزینه مورد نیاز برای جراحی چال گونه چه میزان است ؟

برای تخمین هزینه جراحی چال گونه موارد مختلفی وجود دارد که مقدار آن را تخمین می زند. تعداد چال گونه در برآورد این هزینه مهم است. همچنین بیمه شامل جراحی چال گونه نمی شود، زیرا یک جراحی زیبایی محسوب می گردد. برای اطلاع از هزینه دقیق جراحی چال گونه لازم است با پزشک پوست خود مشورت کنید.

 

کلام آخر 

با توجه که موضوعاتی که در این مقاله بیان شد، می توان گفت افرادی که خواهان ایجاد چال گونه و یا خنده هستند، می توانند بدون هیچ گوه عوارضی این جراحی را در کمترین زمان انجام دهند و چهره خود را جذاب تر کنند.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

2 پاسخ

  1. سلام
   بهتر است که چند روزی صبر شود و سپس اقدام به جراحی های دیگر شود، اما چال گونه هیچ گونه صدمه ای به عمل های دیگر وارد نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + چهار =