۸ دقیقه
میکرونیدلینگ

معجزه میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست

آنچه می خوانید...

بداشتن پوستی صاف، شاداب و جوان آرزوی هر فردی می باشد. امرزه روش های متفاوت و متنوعی به جهت جوانسازی پوست درمان جای جوش و زخم و چین و چروک وجود دارد. یکی از شناخته شده ترین این روش ها استفاده از روش میکرونیدلینگ می باشد که به عنوان یکی از روش های بسیار کارآمد در حوزه پوست و زیبایی محسوب می شود.

با ما همراه باشید تا با درمان میکرونیدلینگ بیشتر آشنا شوید و از تاثیرات و مزایای آن در جوانسازی و شفاف سازی بیشتر بدانید .

میکرونیدلینگ چیست ؟

میکرونیدلینگ یکی از جدیدترین روش های جوانسازی پوست می باشد که طی آن که به کمک سوزن های بسیار ریز و با قطرهای بسیار پایین بر روی پوست سوراخ های ریز ایجاد می شود. این سوراخ های ریز به وسیله یک دستگاهی به نام درماپن با حرکات رفت و برگشتی ایجاد می شود. این کار موجب افزایش حیرت انگیز کلاژن و منظم شدن رشته های الاستین و کلاژن در پوست می شود. هدف کلی استفاده از روش میکرونیدلینگ بهبود ظاهر و عمکلرد پوست می باشد. فرآیند کلاژن سازی بلافاصله پس از درمان آغاز می شود و پس از گذشت 10 روز تغیرات در پوست قابل مشاهده می باشد.

 

روش درمانی میکرونیدلینگ

از این روش برای جوانسازی و برطرف کردن چین و چروک سطحی و از بین بردن جای جوش ها استفاده می شود. در این روش، ابتدا بی حسی روی سطح پوست صورت زده می شود و بعد از اینکه سطح پوست بی حس شد،در صورت نیاز از ماده مزوتراپی یا هر ماده دیگری که برای بهتر شدن نتیجه لازم باشد، توسط پزشک استفاده می شود و سپس سوزن ها روی سطح پوست حرکت داده می شود . این کار باعث ترمیم بافت های صورت می شود و جوان سازی صورت می گیرد.

کاربرد میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ، کاربرد های گوناگونی دارد مهم ترین تاثیری که میکرونیدلینگ دارد افزایش کلاژن سازی و محکم کردن پوست است و به خاطر همین به طور شایع در یبن جوانان و افرادی که خیلی افتادگی و چروک شدید ندارند ، بین 30 تا 40 سال از این روش استفاده می شود. یکی دیگر از کاربرد های خیلی مهم آن، درمان جای جوش و فرورفتگی های جای جوش است. کاری که می کند با همان تحریک کلاژن سازی و تحریک فیبروبلاست و با افزایش کلاژن سازی ، مناطق زیر اسکار را که کلاژن کمی دارد و با بافت فیبروژن جایگزین شده ، پر می کند.

میکرونیدلینگ به طور کلی به 5 کاربرد عمده تقسیم بندی می شود:

 • جوانسازی پوست
 • ازبین بردن چین و چروک
 • درمان اسکار و جای جوش
 • از بین بردن استریا و ترک های شکم ناشی از حاملگی
 • درمان جای زخم و سوختگی های قدیمی

نحوه انجام میکرونیدلینگ

در این روش به جوانسازی، شفاف سازی و لیفتینگ پوست کمک می شود. سوزن های ریزی که روی قلم درماپن تعبیه شده و در هر بار استفاده تعویض خواهد شد باعث ایجاد سوراخ های ریزی خواهد شد. دستگاه درماپن از نظر استاندارد بایستی که سوزن های که در آن تعبیه شده اند، کاملا قابل نفوذ و با کیفیت بالا انتخاب شود و سبب ایجاد اسکارهای اضافی بر روی پوست نشود. برای انجام میکرونیدلینگ با نتیجه مطلوب و رضایت بخش، می توانید به دکتر آزیتا مولازاده بهترین دکتر پوست و مو در غرب تهران مراجعه نمایید.

در مرحله اول لازم است تا پوست بیمار تمیز شود، بعد از تمیز کردن پوست بیمار از بی حس کننده های موضعی استفاده می شود تا فرد متقاضی در طی جوانسازی پوست دردی را احساس نکند.

در این مرحله بیمار آماده میکرونیدلینگ است، گاهی لازم است تا در طول این روند هر چند لحظه از محلول هایی استفاده شود، این محلول ها  در از بین بردن چروک ها و جوانسازی پوست کمک می کنند. مواد تشکیل شده این محلول از املاح ، ویتامین های مورد نیاز پوست، کیوتن، داروهای ضد چروک و مواد مغذی فراوان است، در حقیقت  بنا بر اختلالات موجود بر روی پوست بیمار این محلول انتخاب می شود. دکتر مولازاده با توجه به پوست فرد این مواد را استفاده می کنند و همزمان با میکرونیدلینگ، محلول  بر روی پوست آزاد می شود.  این مواد آزاد شده بر روی پوست بیمار می تواند مکمل کار باشد.

 

لازم به ذکر است که در طی روش میکرونیدلینگ لازم است تا فشار دست و میزان نفوذ سوزن به پوست بیمار کنترل شود. با توجه به نوع ضایعه ای که وجود دارد، میزان ورود سوزن و تکرار کار متفاوت است. در صورتی که از میکرونیدلینگ تنها برای پوست صورت استفاده شود، به طور حتم باید فشار و میزان نفوذ سوزن کمتر باشد، اما اگر هدف استفاده از میکرونیدلینگ از بین بردن اسکار و ضایعات پوستی باشد، طبیعتا عمق نفوذ سوزن به نسبت افزایش می یابد .حرکات دورانی که این سوزن ها روی پوست ایجاد می کنند، باعث تحریک کلاژنسازی، فاکتور های رشد و فاکتور های جوانسازی می شود.

این روش در درمان اسکار ها ناشی از جای جوش، جای بریدگی و بخیه و … بسیار موثر می باشد.

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

 • لازم است ،حداقل تا 48 ساعت ، پوست با آب در تماس نباشد .
 • بهتر است بعد از این پروسه از کرم و پمادهایی که باعث تحریک پوست صورت می شود، اجتناب شود تا افرادی که دارای پوست حساسی هستند، دچار التهاب و قرمزی بعد از این پروسه نشوند. توصیه پزشک پوست بر این است که بهتر است تا یک هفته از استعمال لوازم آرایشی به خصوص غیر استاندارد، خودداری شود، استعمال این مواد تا 48 ساعت اولیه الزامی است زیرا باعث ملتهب شدن پوست صورت می شود.
 • بهتر است برای کنترل منافذ باز صورت از پمادهای ضد آفتاب استعمال نشود تا این مواد به پوست آسیب نرساند، توصیه پزشک پوست بر این است که تا 48 ساعت از قرار گیری در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش خودداری شود و در صورتی که در خانه و یا محیط بسته هستید بهتر است از لامپ های که مصرف استفاده نشود. اغلب اوقات برای 24 ساعت بعد از میکرونیدلینگ مکمل هایی تجویز می شود که به عمق پوست و برای بازسازی آن بسیار حائز اهمیت است و استعمال آن مفید می باشد.
 • مصرف هر نوع مواد غذایی که باعث تحریک و افزایش جریان خون می شود از جمله غذاهای تند و الکلی و نوشیدنی های گازدار خودداری شود، زیرا باعت قرمزی و التهاب پوست می شود. اما مصرف مایعات حاوی ویتامین c علاوه بر کمک به بهبودی باعث ترمیم سریع پوست صورت می شود.
 • بعد از میکرونیدلینگ تا 24 ساعت نباید استحمام شود، زیرا باعث آلودگی و عفونت پوست خواهد شد، اما در صورت اجبار می توان از سرم نمکی استریل برای شستشوی موضع استفاده کرد بنا براحتیاط بهتر است تا 24 ساعت پوست با آب تماس نداشته باشد تا مواد آن از بین نرود.

تعداد جلسات میکرونیدلینگ

تعداد جلسات مراجعه برای میکرونیدلینگ، بستگی به بدن افراد به پوست افراد و به میزان پاسخ دهی افراد به این درمان بر می گردد. معمولا متخصص پوست و مو بعد از یکبار معاینه کردند به بیمار تعداد جلسات را اعلام می کند.

میزان اثر بخشی میکرونیدلینگ

عمق اسکار، میزان اسکار و زمانی که از ایجاد آن اسکار می گذرد، تمام این ها از فاکتور های مهم به میزان جواب دهی به درمان میکرونیدلینگ است.

 

 

مدت زمان انجام میکرونیدلینگ

به طور کلی انجام این روش حدود 40 دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد که از این مدت زمان 30 تا 40 دقیقه زمان انتظار بی حس شدن پوست توسط کرم های بی حسی می باشد و  10 تا 15 زمان انجام میکرونیدلینگ می باشد.

تعداد جلسات میکرونیدلینگ

در واقع تعداد جلسات براساس شدت ضایعه در جلسه اول قبل از شروع درمان توسط پزشک تعیین می شود. اما به طور میانگین جلسات بین 4 تا 6 جلسه می باشد و با فواصل ماهی یک بار انجام می شود. این فاصله بین جلسات برای فرصت دادن به پوست جهت ترمیم می باشد.

قیمت میکرونیدلینگ

برآورد هزینه انجام میکرونیدلینگ به عواملی چون دستمزد پزشک، کلینیک، اندازه منطقه تحت درمان و … بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت دقیق میکرونیدلینگ به پزشک پوست و مو مراجعه کنید.

نکات مهم در مورد میکرونیدلینگ

 • قبل از هر اقدامی در صورت داشتن بیماری و یا ضایعه پوستی و در صورت مصرف داروهای خاصی حتما با پزشک خود در میان بگذارید
 • برای دریافت یک نتیجه مطلوب از میکرونیدلینگ به یک جلسه بسنده نشود.
 • اگر اخیرا از روش جوانسازی دیگری استفاده کرده اید با پزشک خود در میان بگذارید.
 • دستگاه و موادی که در طی انجام میکرونیدلینگ برای شما مورد استفاده قرار می گسرد باید تائیدیه های لازم را داشته باشد و سوزن ها(کارتریج ها) یک بار مصرف باشند.

موارد منع میکرونیدلینگ

 • افرادی که روی پوست خود زخم یا آکنه دارند.
 • افرادی که تبخال فعال دارند.
 • افرادی که به بیماری های التهابی پوست مانند پسوریازیس مبتلا هستند.
 • افرادی که دارای خشکی شدید پوستی هستند.

عوارض میکرونیدلینگ

به دلیل فرو رفتن سوزن ها به داخل پوست یک سری سوراخ های ریزی داخل پوست و خونریزی های بسیار کم داخل پوستی ایجاد می شود که با چشم قابل مشاهده نیستند. همچنین کمی تورم و قرمزی پس از میکرونیدلینگ در پوست ایجاد می شود که پس از گذشت چند روز بهبود پیدا می کند و هیچ عارضه در محل باقی نمی ماند.

نتیجه گیری

این روش کمک می کند برای از بین بردن اسکار ها ناشی از جای جوش، جاهی بریدگی، جای بخیه و ..که روی پوست ایجاد اسکار کرده اند. شما می توانید با مراجعه به دکتر پوست و مو از مشاوره های لازم برای انتخاب روش های درمانی ، بهره مند شوید .

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 16 =