۷ دقیقه
مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی چیست؟

آنچه می خوانید...

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی بسیار پر اهمیت است. توجه نکردن به مراقبت های قبل و بعد از کربوکسی تراپی ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به دنبال بیاورد. چون این شیوه دوران نقاهت سختی ندارد، افراد خیلی سریع می توانند به زندگی عادی خود برگردند و نیازمند رعایت نکات خاصی نیستند. بصورت کلی مراقبت های پس از کربوکسی تراپی ممکن است تاثیرات مثبتی در نتایج و راحت تر سپری شدن دوران نقاهت شما داشته باشد.

اغلب درمان با شیوه کربوکسی تراپی 15 دقیقه بیشتر زمان نمی برد. تزریقات دی‌اکسیدکربن دردناک نیستند ولی ممکن است باعث احساس سوزش مختصر به همراه قرمزی پوست و کمی هم تورم شود. ورم زیر چشم ها پس از انجام کربوکسی تراپی به درمان ویژه ای نیاز ندارد و پس از 10 الی 20 دقیقه خود به خود از بین خواهد رفت. لازم است که حتما پس از انجام این روش به مدت یک روز کامل در مقابل آفتاب قرار نگیرید و از استحمام خودداری کنید. از دیگر روش های درمانی برای جوانسازی پوست می توان به میکرودرم آبریژن، تزریق ژل، جوانسازی صورت و گردن با هایفو تراپی و مزوتراپی اشاره کرد.

مراقبتهای بعد از کربوکسی تراپی شامل چه مواردی است؟

در ادامه این مطلب قصد داریم به مراقبت‌های پس از کربوکسی تراپی اشاره کنیم:

مراقبتهای بعد از کربوکسی تراپی شامل چه مواردی است؟
 1. نسبت به ورم اولیه نگرانی نداشته باشید زیرا این ورم بعد از 24ساعت پس از انجام آن از بین خواهد رفت. در صورتی که ورم پوست شما از بین نرفت و کمتر نشد باید به پزشکتان مراجعه کنید.
 2. از استحمام با آب سرد و رفتن به شنا تا 24ساعت پس از کربوکسی تراپی خودداری کنید. داشتن هر نوع فعالیت های این چنینی باعث از بین رفتن تاثیرات مفید و مثبت این شیوه روی پوست خواهد شد.
 3. از قرار گرفتن زیر نور آفتاب تا 30 روز خودداری کنید.
 4. از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش خودداری کنید. با ورزش کردن پوست شما عرق می کند و موجب تاثیرات منفی روی ناحیه مورد نظر می گردد.
 5. داروهایی که پزشک شما برایتان تجویز می کند را به طور مرتب استفاده کنید و از استفاده خودسرانه از سایر کرم ها بسیار خودداری کنید.
 6. جلسات معاینه پس از کربوکسی تراپی را بطور منظم انجام دهید. حساسیت در این مورد به حدی لازم است که ممکن است تاثیرات منفی یا مثبت و تغییراتی را با گذشت زمان ببینید.
 7. باید پس از استفاده از شیوه کربوکسی تراپی معاینات مورد نیاز را انجام دهید.
 8. از فشار آوردن به ناحیه مورد نظر خودداری کنید.
 9. در مجاورت هوای سرد نباشید.

مراقبت‌های ضروری بعد از کربوکسی‌تراپی

در واقع کربوکسی تراپی از راه عمل گاز دی‌اکسیدکربن انجام می گردد. این شیوه درمانی به جوانسازی پوست، کاهش چین و چروک ها، کاهش ترک پوستی، کاهش سلولیتو سلول های چربی کمک شایانی می کند. هر بافتی از بدن با ورود گاز دی اکسید کربن تحریک شده و جریان خون و بازسازی سلول ها را بیشتر می کند، علاوه بر این، مویرگ های جدید را بوجود آورده کلاژن سازی و الاستین را نیز تحریک می کند.

در این شیوه به کمک یک سوزن خیلی نازک گاز دی اکسید کربن به زیر پوست شما تزریق شده و موجب تحریک شدن جریان خون در بافت های مورد نظر می شود. درد و سوزش در حین تزریق این گاز خیلی کم است. در ادامه به بعضی از مراقبت های پس از کربوکسی تراپی اشاره خواهیم کرد:

 1. به مدت 2 روز از رفتن به جکوزی، سونا و حمام داغ اجتناب کنید.
 2. این امکان وجود دارد که پوستتان تا دو روز ورم و التهاب داشته باشد که به خاطر تجمع گاز در زیر بافت، طبیعی است و جای هیچگونه نگرانی ای نیست و بزودی رفع خواهد شد.
 3. اگر تا 48 ساعت از میزان ورم پوستی شما کم نشد، حتما با پزشکتان تماس بگیرید و توصیه های مورد نیاز را دریافت کنید.
 4. به مدت یک ماه از برنزه کردن پوستتان خودداری کنید.
 5. از انجام فعالیت های سنگین بدنی پرهیز کنید.
 6. در جلسات معاینه پس از کربوکسی تراپی حاضر شوید، پزشک شما در این جلسات عوارض احتمالی این شیوه را بررسی می کند.
 7. برای کاهش التهاب می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.
 8. برای جلوگیری از ایجاد تورم بیشتر از مصرف بیش از اندازه الکل و نمک خوددداری کنید.
 9. در صورتی که پوست شما متورم شد به صورت رو به بالا و با کمی ارتفاع بخوابید.

نکات قابل‌توجه قبل از کربوکسی‌تراپی

برای انجام هر شیوه جوان سازی زیبایی باید از قبل آزمایشات لازم را انجام دهید. در این صورت است که پزشک شما می تواند متوجه شود که شما نسبت به داروهای مصرفی تعیین شده حساسیت ویا آلرژی دارید یا خیر. کربوکسی تراپی از جمله روش هایی است که برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرند که حتما لازم است پیش از انجام اش آزمایشات مورد نیاز گرفته شوند. با انجام این آزمایشات فردی که دچار آلرژی است و یا نسبت به داروها حساسیت دارد مشخص می شود که نهایتا مانع از مصرفشان می شود.

بیشتر بخوانید: مزوتراپی

مهم ترین زمان برای انجام مراقبت های کربوکسی تراپی پس از انجام این روش 48ساعت ابتدایی پس از انجام آن است. دوره نقاهت  پس از انجام این روش کوتاه است. اصلی ترین نکته در مورد این روش و مراقبت های پس از آن این است که نیاز به چه مراقبت هایی است تا نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کلاژن و سلامت

مدت ماندگاری کربوکسی‌تراپی چقدر است؟

ماندگاری این روش موقتی است. به منظور آنکه بهترین نتیجه را روی پوست خود مشاهده کنید، مهم است که تعداد جلساتی که پزشکتان برایتان تعیین کرده است را به طور مرتب انجام دهید و آن را ادامه دهید تا تاثیر مثبت آن را روی پوستتان مشاهده کنید.

برای آن که تاثیرات استفاده از این روش را به بهترین نحو ممکن روی پوستتان مشاهده کنید باید این جلسات درمانی را به طور کامل انجام دهید. اغلب برای رسیدن به نتایج مثبت باید حدودا 10 جلسه درمان را پشت سر بگذارید. پس از انجام کربوکسی تراپی برای پایدار شدن نتایج هر 6ماه یکبار و یا سالانه این روش درمانی را پیگیری کنید. در صورتی که به ترمیم و تمدید نیاز باشد برای حفظ ظاهر، طراوت پوست و ماندگاری بیشتر درمانتان را ادامه دهید. یکی از راه های جوانسازی صورت استفاده از روش هایفوتراپی است. تزریق ژل هم از دیگر راه های موثر محسوب می شوئ.

چه نکاتی باید بعد از انجام کربوکسی‌تراپی رعایت شود؟

این شیوه عوارض خاصی ندارد و پس از استفاده از این شیوه ضروری است که در ساعات اولیه از نفوذ آب و رطوبت به پوست مانع شوید و از حمام و شنا کردن پرهیز کنید.

در صورتی که در ناحیه صورت از این شیوه استفاده می کنید پس از درمان از قرار گیری در مقابل نور شدید آفتاب اجتناب کنید. علاوه بر این، از ضد آفتاب و آبرسان استفاده کنید. پس از درمان به مدت چند روز از آرایش کردن خودداری کنید. بهداشت ناحیه مورد درمان قرار گرفته را کنترل کنید تا عفونتی پیش نیاید. پس از انجام کربوکسی تراپی اصلا و به هیچ وجه محل درمان را ماساژ ندهید، تنها در صورتی که با نظر پزشکتان این کار را انجام دهید. برای جلوگیری از تورم مراقب تغذیه تان باشید و از مصرف خیلی زیاد نمک خودداری کنید.

چه نکاتی باید بعد از انجام کربوکسی‌تراپی رعایت شود؟

کرم بعد از کربوکسی تراپی چیست؟

برای دستیابی به نتایج مثبت و کاهش یافتن درد و اجتناب از ایجاد عوارض ناخواسته احتمالی می توانید از کرم های مخصوص استفاده کنید. پزشکان می توانند برای کاهش دادن عوارض و رسیدن به نتایج بهتر کرم های خاصی را برای بیمار خود تجویز کنند. استعمال این کرم می تواند نتیجه بهتری برای فرد داشته باشد.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان!