۷ دقیقه
 مراقبت و ممنوعیت های بعد از فیلر لب - دکتر آزیتا مولازاده

 مراقبت و ممنوعیت های بعد از فیلر لب

آنچه می خوانید...

مراقبت های بعد از فیلر لب برای تمامی زیباجویان دارای اهمیت است زیرا عدم شناخت و رعایت این نکات مراقبتی سبب تغییر فرم لب ها بعد از تزریق فیلر می‌شود و همچنین از ماندگاری و دوام آن می‌کاهد. شما باید حتما تمامی این موارد مراقبتی را بشناسید و برای جلوگیری از عوارض احتمالی و نامتقارنی لب ها به رعایت آن‌ها بپردازید. در این مقاله تمامی این جزئیات را بیان کرده‌ایم.

مراقبت های اولیه بعد از فیلر لب

مراقبت ‌های پس از تزریق فیلر لب تاثیر زیادی در بهبود نتیجه برای زیباجو دارد. شما باید حتما این موارد مهم را از پزشک خود جویا شوید و رعایت کنید:

1- پس از فیلر لب، پزشک زیبایی توصیه دارد که برای کاهش تورم و درد از کمپرس سرد استفاده کنید. در نظر داشته باشید تا این بسته های یخ را به طور مستقیم بر روی پوست لب خود قرار ندهید. بین هر بار استفاده از کمپرس سرد، بیست دقیقه فاصله زمانی ایجاد کنید و هر مرتبه فقط حدود هفت الی ده دقیقه بر روی لب نگه دارید.

2- سعی کنید که به طور خودسرانه لب ها را پس از تزریق فشار ندهید و تا چندین روز از مصرف غذاهای سفت و داغ خودداری کنید. برخی افراد برای تغییراتی در فرم لب بعد از تزریق، لب های خود را در منزل ماساژ می‌دهند اما توجه کنید که این کار بدون رعایت اصول، موجب تغییر فرم لب ها و حرکت فیلر می‌شود و می‌تواند سبب گوله گوله شدن ژل در بافت لب ها شود.

3- بهتر است پس از تزریق فیلر به لب ها تا دو الی سه روز که منافذ تزریق سطح پوست لب هنوز باز است، از لوازم آرایشی مانند رژ لب، برق لب و لوازم آرایشی دیگر استفاده نکنید زیرا ممکن است که آلودگی از این طریق به درون بافت لب نفوذ پیدا کند و در نهایت عفونت و التهابات را ایجاد کند.

4- در سه روز اولیه بعد از انجام این تکنیک، از استحمام با آب داغ یا استفاده از جکوزی خودداری کنید زیرا باعث شل شدن فیلر و حرکت آن به بخش های دیگر بافت می‌شود.

✍️ بیشتر بدانید: تزریق فیلر خط خنده؛ چطور و چه زمانی؟

7 نکته مراقبتی بعد از فیلر لب

در این بخش به هفت نکته مراقبتی کوتاه بعد از تزریق فیلر به لب اشاره کردیم که بهتر است تمامی این موارد را به جهت اخذ نتیجه عالی و ماندگار رعایت کنید.

 • اجتناب از لمس یا فشار دادن لب‌ها
 • استفاده از کمپرس سرد بعد از تزریق
 • عدم استفاده از رژ لب بلافاصله بعد تزریق
 • از تحرک و فعالیت بدنی شدید تا چند روز اجتناب کنید.
 • اجتناب از ماساژ صورت تا چندین روز
 • روز های ابتدایی نوشیدنی های داغ مصرف نکنید.
 • سیگار یا قلیان نکشید تا تغییر حالت لب ایجاد نشود.
عوامل خطر احتمالی بعد از فیلر لب

عوامل خطر احتمالی بعد از فیلر لب

بعد از انجام فیلر لب، برخی عوامل خطر احتمالی و عوارض ناخوشایند برای برخی افراد به وجود می‌آید که البته این موارد در همه زیباجویان یکسان نیست و ممکن است برخی از آن ها اصلا هیچ یک از این عوامل خطر را تجربه نکنند.

 • التهاب و تورم در محل تزریق که البته واکنشی طبیعی است و عموما در عرض چند روز بهبود می‌یابد.
 • خونریزی در محل تزریق فیلر لب که اغلب بعد از چند دقیقه بهبود می‌یابد.
 • در صورتی که تزریق فیلر در شرایط غیر بهداشتی انجام شود نیز احتمال خطر عفونت وجود خواهد داشت و ممکن است که درد و قرمزی شدید و گرمی بیش از اندازه بافت احساس شود.
 • نارسایی موقت عضلانی: در برخی موارد، فیلر لب به عضلات مربوطه تأثیر می‌گذارد و باعث نارسایی عضلانی موقت می‌شود. این موضوع معمولاً در عرض چند هفته بهبود می‌یابد. در صورتی که نارسایی عضلانی شدید یا طولانی مدت باشد، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • گاهی برخی افراد به مواد بی حسی یا فیلر ها حساسیت و واکنش آلرژیک دارند که التهاباتی را رقم می‌زند. حتما به بهترین پزشک زیبایی مراجعه داشته باشید تا از فیلر هایی با برند معتبر برای انجام این تکنیک ها استفاده کند.
 • برخی افراد از نتیجه حاصل به دلیل ناهمواری‌ها یا ناهمگنی در حجم فیلر و دو سمت لب راضی نخواهند بود. برای اینکه این احتمال را به حداقل برسانید باید این تکنیک را توسط بهترین متخصص زیبایی انجام دهید.  

مراقبت های بلند مدت بعد از فیلر لب

به طور کلی بعد از انجام این تکنیک، نیاز است تا برخی نکات مراقبتی را برای مدت زمان طولانی تری رعایت کنید. این نوع مراقبت بعد از فیلر لب به شما کمک کنند تا نتایج بهتر و طولانی مدت بدست آورید. برخی از آن ها عبارتند از:

 • اگر گرانول هایی بعد از تزریق ژل ایجاد شد که بعد از 2 هفته همچنان از بین نرفت، باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا راهکار مناسب را ارائه دهد و بهبود ایجاد شود.
 • استفاده منظم از محافظت ‌کننده‌های ضد آفتاب با عامل حفاظتی SPF بر روی لب‌ ها نیز می‌تواند به جلوگیری از تغییر رنگ و آسیب از نور خورشید کمک کند.
 • اگر می‌خواهید که برای مدت زمان طولانی فرم لب ها زیبا و مورد انتظار باقی بماند، باید در طول روز آب زیادی بنوشید زیرا فیلر ها نیاز به جذب آب دارند و در این صورت شکل واقعی خود را حفظ می‌کنند.
 • مصرف قلیان خود را کاهش دهید زیرا قرار گیری هر جسمی بر روی لب ها به طور طولانی نیز موجب تغییر فرم لب و گودی و فرورفتگی بر روی آن ایجاد می‌کند.
 • استفاده از محصولات آرایشی مانند لوسیون پاک کننده یا روغن آرایشی که قابل حل در روغن هستند، ممکن است باعث حل شدن تدریجی فیلر و کاهش مدت ‌ماندگاری آن شوند. بنابراین، توصیه می‌شود از محصولات آرایشی و بهداشتی بدون روغن استفاده کنید.

✍️ بیشتر بدانید: اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر

ممنوعیت های بعد از فیلر لب

پس از انجام فیلر لب، ممکن است برخی ممنوعیت ‌ها و محدودیت‌ ها وجود داشته باشد تا از عوارض ناخوشایند جلوگیری شود و نتایج با دوام باشند. البته ناگفته نماند که اکثریت این محدودیت ها موقتی هستند و فقط کافیست تا برای یک مدت تقریبا کوتاه از انجام آن ها بپرهیزید.

 • فشار دادن لب‌ها
 • مصرف الکل زیاد
 • استفاده از سونا، حمام بخار و آب گرم

در مورد مراقبت های بعد از تزریق فیلر لب دانستید که….

مراقبت های بعد از تزریق فیلر لب دارای اهمیت ویژه ای برای حفظ و ماندگاری نتیجه هستند که تمامی این موارد معمولا توسط پزشک متخصص زیبایی بیان می‌شود و زیباجو باید به رعایت آن‌ها بپردازد. این نکات مراقبتی بسیار معقول و ساده هستند و پیچیدگی برای انجام هیچ یک از آن‌ها وجود ندارد.

*~ سوالات متداول درباره مراقبت های بعد از فیلر لب~*

1- تا چه مدت بعد از فیلر لب نباید رژ لب استفاده کنم؟

استفاده از رژ لب، مداد لب و سایر محصولات آرایشی می‌تواند باعث بروز عفونت و یا انتقال آلودگی به لب شود. بهتر است به مدت سه الی پنج روز از این محصول آرایشی بعد از تزریق ژل لب استفاده نکنید.

2- بعد از تزریق ژل به لب تا چه زمانی نباید ورزش کرد؟

این مورد در هر شخص متفاوت است اما به طور کلی نیاز است تا دو هفته از انجام فعالیت سنگین و ورزش اجتناب کنید. این ممنوعیت بعد از تزریق فیلر لب به منظور کاهش خطر خونریزی و عوارض ناخوشایند دیگر است.

3- بعد از تزریق فیلر لب نوشیدنی الکلی ممنوع است؟

مصرف الکل می‌تواند خطر خونریزی و تورم را افزایش دهد و بهتر است تا از این نوع نوشیدنی ها استفاده نکنید.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان!