۷ دقیقه
مراقبت بعد از تزریق ژل لب - دکتر آزیتا مولازاده

مراقبت بعد از تزریق ژل لب

آنچه می خوانید...

مراقبت بعد از تزریق ژل لب برای تمامی افرادی که از این روش برای زیبایی و فرم دادن به لب‌های خود استفاده می‌کنند موضوعی مهم و ضروری است؛ چرا که عدم شناخت این نکات و توجه نکردن به آنها، فرم لب‌ها را بعد از تزریق فیلر تغییر می‌دهد و از ماندگاری و دوام آن می‌کاهد. استفاده از کمپرس سرد، ماساژ دادن لب‌ها یا فشار دادن آنها و همچنین عدم استفاده از سیگار یا قلیان از جمله نکاتی هستند که رعایت آنها باعث می‌شود تا مدت طولانی از اثرات مطلوب این روش بر فرم چهره خود بهره ببرید و نتایج مطلوبی را از این جراحی به دست بیاورید.

مراقبت های هفته اول بعد از تزریق ژل لب

مراقبت بعد از تزریق ژل لب به خصوص در هفته اول بعد از تزریق ژل اهمیت زیادی دارد. برای رسیدن به بهترین نتایج با کمترین عوارض باید به یک‌سری نکات توجه کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

 • تا سه روز بعد از تزریق ناحیه تزریق شده را ماساژ نداده و دستکاری نکنید
 • در هفته اول بعد از تزریق ژل، ورزش‌های سنگین انجام ندهید.
 • در معرض نور و گرمای خورشید قرار نگیرید.
 • مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی را کنار بگذارید.
 • در روزهای ابتدایی بعد از تزریق برای کاهش تورم لب‌ها از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • تا یک روز بعد از تزریق ژل، ناحیه تحت درمان را نشویید.
 • در این مدت زمان برای خوابیدن سر خود را در حالت بالا قرار دهید و از ایجاد فشار روی لب‌ها بپرهیزید
 • در یک هفته بعد از تزریق از آرایش کردن و مصرف رژ لب خودداری کنید

انواع مدل های تزریق ژل لب را بشناسید:
👄 ژل لب مدل نچرالژل لب مدل روسیژل لب مدل عروسکی 👄

مسواک زدن بعد از تزریق ژل لب تا چند وقت ممنوع است؟

بعد از تزریق ژل لب، ناحیه تزریق کمی متورم می‌شود و محل ورود سوزن به پوست، به مقدار خیلی کم، کبود می‌شود. این موضوع فقط در بعضی افراد اتفاق می‌افتد و کمی دردناک است. کبودی‌ و درد ناشی از تزریق بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کند اما با این حال ممکن است در انجام یک سری امور مانند مسواک زدن محدودیت‌هایی ایجاد کند. از جمله نکات مراقبت بعد از تزریق ژل لب به هنگام مسواک زدن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مسواک را به آرامی و به آهستگی در دهان جابجا کنید.
 • مراقب باشید تا بدنه مسواک با لب‌های شما تماس پیدا نکند.
 • مسواک را سریع و شدید در دهان تکان ندهید.
 • در ۲۴ ساعت ابتدایی بعد از تزریق، به جای استفاده از خمیر دندان از آب و نمک رقیق و کم غلظت استفاده کنید.
 • برای شستشوی دهان از آب خنک استفاده کنید.
 • برای خشک کردن اطراف دهان، دستمال را به آرامی روی پوست قرار دهید و روی ناحیه درمان فشار و ضربه ایجاد نکنید.
 • برای حفظ رطوبت لب‌ها و جلوگیری از خشک شدن آنها از پمادهای مرطوب کننده یا چرب کننده بدون اسانس استفاده کنید.

شستن صورت بعد از تزریق ژل لب چطور باشد؟

شستن صورت بعد از تزریق ژل لب یکی از مهم‌ترین نکات مراقبت بعد از تزریق ژل لب محسوب می‌شود که افراد باید حتماً به آن توجه کنند. بر اساس توصیه پزشکان، در ساعات اولیه تزریق از شستن صورت خودداری کنید. این موضوع به دلایل مختلفی مانند جلوگیری از عفونت در محل تزریق در اثر تماس با آب و یا پیشگیری از ایجاد فشارهای موضعی به محل تزریق به واسطه شست و شو مربوط می‌شود. در ۲۴ ساعت بعد از تزریق ژل لب، صورت خود را نشویید و به هیچ عنوان حمام نکنید. اما بعد از گذشت ۲۴ ساعت می‌توانید برای شستشوی صورت از آب ولرم استفاده کنید و بدون هیچگونه فشار یا ماساژ به ناحیه تزریق، به آرامی صورت را آب بزنید.

بعد از تزریق ژل لب چی بخوریم؟

مصرف یک‌سری مواد غذایی بعد از تزریق ژل لب اهمیت ویژه‌ای دارد و جزو نکات مراقبت بعد از تزریق ژل لب محسوب می‌شود. افرادی که از این روش برای فرم دادن به لب‌های خود استفاده می‌کنند در یک هفته بعد از تزریق می‌توانند از آناناس تازه یا مکمل‌های بروملین استفاده کنند. همچنین مصرف آب فراوان برای کوتاه شدن دوره نقاهت و بهبود فرم لب‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. در این دوره سعی کنید غذاهای نرم که نیاز به جویدن ندارند مانند سوپ و انواع اسموتی‌ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 تا چندین روز بعد از تزریق نباید الکل و نوشیدنی‌های الکلی استفاده کنید؛ چرا که باعث خونریزی، کبودی و تورم می‌شود. مصرف کافئین به مدت ۲۴ ساعت بعد از تزریق ژل توصیه نمی‌شود؛ چرا که باعث کم آبی بدن شده و روند بهبودی را کند می‌کند. بعد از تزریق ژل لب، تا چند روز مصرف نمک را کاهش دهید. چرا که نمک تورم ناحیه درمان را بیشتر می‌کند.

محدودیت‌های مراقبتی بعد از تزریق ژل لب

محدودیت‌های مراقبتی بعد از تزریق ژل لب چقدر ادامه داشته باشه؟

نکات مراقبت بعد از تزریق ژل لب در روزهای ابتدایی و در یک هفته اول بعد از تزریق اهمیت ویژه‌ای دارد. اما با گذشت زمان از شدت و حساسیت این نکات کاسته می‌شود. به طور کلی حدود ۴ هفته طول می‌کشد تا ژل و مواد پر کننده در فرم لب‌ها مستقر شوند و به فرم نهایی و ظاهر دلخواه برسند. همچنین پیگیری درمان با بهترین دکتر تزریق ژل لب فراموش نشود و همواره در صورت بروز مشکل متخصص پوست را در جریان بگذارید.

حمام رفتن بعد از تزریق ژل لب

در نکات مراقبت بعد از تزریق ژل لب، توصیه می‌شود تا یک روز بعد از تزریق از شستن صورت و حمام کردن خودداری کنید. بعد از گذشت این زمان، برای استحمام از آب ولرم استفاده کنید و اجازه ندهید که در فضای حمام بخار ایجاد شود. ایجاد بخار در حمام یا استحمام با آب گرم در روزهای ابتدایی بعد از تزریق، پروسه زیبایی را با تغییر مواجه می‌کند.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل لب

طرز خوابیدن بعد از تزریق ژل لب اهمیت زیادی بر روند بهبودی و شکل نهایی لب‌ها دارد. افرادی که تزریق ژل انجام می‌دهند نباید در طول دوره نقاهت یا حتی بعد از آن، فشار زیادی را روی لب‌ها وارد کنند. به همین علت توصیه می‌شود که بعد از تزریق به صورت طاق باز و به پشت بخوابید. همچنین برای عدم چرخش به پهلو یا روی شکم، هنگام خواب از بالش‌های نرم در اطراف خود کمک بگیرید.

محدودیت‌های فیزیکی و ورزشی بعد از تزریق ژل لب

افرادی که تزریق ژل انجام می‌دهند بعد از گذشت سه روز از تزریق، می‌توانند فعالیت‌های فیزیکی و ورزش را آغاز کنند. شروع ورزش و فعالیت‌ها قبل از 3 روز عوارض جانبی تزریق ژل لب را در پی دارد که از مهمترین آنها می‌توان به نرسیدن به نتیجه دلخواه اشاره کرد. البته انجام فعالیت‌های سبک مانند پیاده‌روی و کارهای روزمره، بعد از گذشت ۶ ساعت از تزریق هیچ مانعی ندارد.

نگاه کلی به مراقبت بعد از تزریق ژل لب..

در این مقاله راجع به مراقبت بعد از تزریق ژل لب صحبت کردیم. افرادی که از این روش برای فرم دادن به لب‌های خود استفاده می‌کنند معمولاً باید تا یک هفته به یک سری نکات مراقبتی توجه داشته باشند. عدم شستشوی صورت با آب سرد یا گرم، عدم ایجاد فشار به ناحیه تزریق، عدم انجام ورزش‌های سنگین و عدم استفاده از نوشیدنی‌های الکلی، نمک و نوشیدنی‌های حاوی کافئین از جمله نکاتی هستند که برای دریافت نتایج مطلوب و ماندگار از تزریق ژل لب به زیباجویان توصیه می‌شود.

*~ سوالات متداول درباره مراقبت بعد از تزریق ژل لب ~*

تا چه مدت بعد از فیلر لب نباید از رژ لب استفاده کرد؟

بهتر است به مدت ۳ الی ۵ روز بعد از تزریق از این محصولات استفاده نکنید. چرا که باعث عفونت یا انتقال آلودگی به لب‌ها می‌شود.

تا چه مدت بعد از تزریق ژل لب خوردن غذاهای جویدنی ممنوع است؟

بعد از تزریق ژل لب به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت غذاهای نرم و آبکی مصرف کنید و از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند بپرهیزید.

برای کاهش تورم و کبودی ناشی از تزریق ژل از چه پمادهایی استفاده کنیم؟

پمادهای حاوی عصاره آرنیکا، پمادهای حاوی ویتامین K و پمادهای حاوی هیالورونیک اسید برای کاهش تورم و رفع کبودی بعد از تزریق مناسب هستند. البته باید زیر نظر پزشک مصرف شوند.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان!