۷ دقیقه
ماندگاری لیزر جوانسازی پوست

ماندگاری لیزر جوانسازی پوست

آنچه می خوانید...

ماندگاری لیزر جوانسازی پوست یکی از موضوعات بسیار مهم برای افرادی است که به تازگی از این روش برای بهبود و زیبایی پوست صورت خود استفاده کرده‌اند. میزان دوام و ماندگاری هر روش زیبایی یکی از سوالات رایج افراد است که در وهله اول با آن مواجه می‌شوند. ما در این مقاله از سایت دکتر آزیتا مولازاده قصد داریم میزان ماندگاری جوانسازی با لیزر پوست را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

اثرات لیزر جوانسازی پوست دائمی است؟

ماندگاری لیزر جوانسازی پوست با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود اما به طور کلی اثرات آن همیشه دائمی نیست. لیزر درمانی می‌تواند برای موارد مختلفی از جمله حذف، بهبود جای زخم‌ها، کاهش خطوط ناشی از پیری، ازبین بردن چین و چروک و درمان زخم‌های ناشی از آکنه موثر باشد.
در مورد درمان‌های مربوط به بهبود ظاهر پوست مانند کاهش خطوط و چروک یا تغییر رنگ پوست، اثرات لیزر ممکن است با گذر زمان کاهش یابد. این موضوع بیشتر به دلیل آن است که پیری پوست فرایندی مداوم است که برخی عوامل محیطی همچون قرارگیری در معرض نور خورشید باعث افزایش علائم آن می‌شود.
در نتیجه، اگرچه در برخی موارد تاثیرات لیزر بسیار طولانی‌مدت یا حتی نسبتاً دائمی است، اما در این شرایط توجه به نکات مراقبتی و تکرار دوره درمانی در فواصل زمانی مشخص باعث افزایش تاثیرات مطلوب این روش و افزایش ماندگاری آن بر پوست بیماران می‌شود.

ماندگاری کدام روش جوانسازی پوست بیشتر است؟

ميزان ماندگاری روش‌های جوانسازی پوست به عوامل مختلفی بستگی دارد. ما در بخش زیر میزان ماندگاری تقریبی 4 روش رایج جوانسازی پوست را به شما توضیح می‌دهیم.

↲ تزریق ژل و فیلر

اثر فیلرها باتوجه به نوع نوع ماده که شامل هیالورونیک اسید، کلسیم هیدروکسیل آپاتیت، پلی ال لاکتیک اسید و پلی متیل متاکریلات است، تفاوت خواهد بود. معمولاً، اثرات فیلرهای پایه هیالورونیک اسید بین 6 تا 18 ماه ماندگاری دارند.

↲ لیزر درمانی

ماندگاری اثرات لیزر درمانی به نوع لیزر، شدت و دفعات درمان آن تعیین می‌شوند. برای مثال، انجام یک دوره کامل لیزر فرکشنال CO2 می‌تواند اثرات جوانسازی قابل‌توجهی را در طول چندین سال به همراه داشته باشد. به طور کلی تاثیر لیزر درمانی بیشتر به شرایط پوست و مراقبت‌های پس از لیزر جوانسازی پوست صورت بیمار بستگی خواهد داشت.

↲ بوتاکس

بوتاکس نوعی تزریق سم بوتولینوم است که اثرات آن معمولاً بین 3 تا 6 ماه ماندگاری دارد. تاثیرات تزریق بوتاکس نیز با توجه به شرایط خاص افراد تعیین می‌شود و عواملی همچون نوع پوست، ميزان مراقبت‌های پوستی و نوع بوتاکس نیز تاثیر بسزایی در طول ماندگاری آن خواهد داشت.

↲ میکرونیدلینگ

دوام تاثیرات میکرونیدلینگ تا چند ماه است. افرادی که از این روش استفاده می‌کنند معمولا نیاز به دوره‌های تمدید خواهند داشت. پیشنهاد می‌شود که این درمان به صورت دوره‌ای مثلاً هر شش ماه یکبار تکرار گردد تا نتایج درمان به صورت دائمی ایجاد شود.

عوامل تاثیرگذار بر ماندگاری لیزر جوانسازی پوست

عوامل تاثیرگذار بر ماندگاری لیزر جوانسازی پوست

ماندگاری لیزر جوانسازی پوست به نوع پوست بیمار و میزان مهارت بهترین متخصص پوست و زیبایی در حین انجام لیزر بستگی دارد. ما در بخش زیر به برخی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر ماندگاری نتایج لیزر پوست اشاره می‌کنیم:

• نوع و رنگ پوست

افرادی که دارای پوست روشن‌تر هستند معمولا نتایج بهتری از روش‌های لیزر پوست دریافت می‌کنند. تاثیرات این روش در افراد دارای پوست تیره‌تر غالبا کمتر است. لیزر تفاوت بین رنگ پوست و نوع موهای زائد، لکه‌های تیره یا عروق خونی را به خوبی تشخیص می‌دهد و می‌تواند نتایج متفاوتی را در هر یک از افراد به همراه داشته باشد.

• نوع دستگاه

انواع لیزرهای جوانسازی پوست با دستگاه‌های مختلف وجود دارد که هر کدام برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر یک از دستگاه‌های لیزر درمانی معمولا دارای قابلیت‌های ویژه و منحصر به فردی هستند که بر میزان تاثیرگذاری درمانی آن‌ها در پوست بیماران نقش بسزایی دارد.

• عمق آسیب پوستی

مقدار انرژی دستگاه لیزر و عمق نفوذ آن در پوست بر میزان ماندگاری و دوام نتایج این روش تأثیر بسزایی دارد. افرادی که با مشکلات پوستی ساده‌تر و عمق آسیب کمتر مواجه هستند معمولا با توان حداقلی دستگاه لیزر به بهبودی نسبی دست می‌یابند و غالبا طول ماندگاری این روش نیز در آن‌ها بیشتر است.

• مراقبت‌های پس از درمان

از جمله نکات بسیار مهم در خصوص افزایش تاثیر روش‌ لیزر بر جوانسازی پوست، عمل به توصیه‌های پزشک متخصص است.  توجه به توصیه‌های مهمی همچون جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از کرم‌های مرطوب کننده در افزایش ماندگاری این روش نقش بسزایی خواهد داشت. 

نکاتی که باید برای افزایش ماندگاری لیزر جوانسازی پوست رعایت کنید

لیزر جوانسازی پوست یک راهکار موثر برای افزایش زیبایی پوست، کاهش آثار پیری و درمان مشکلات رایج پوستی است. برای افزایش ماندگاری لیزر جوانسازی پوست لازم است که برخی نکات مهم در این باره مد نظر قرار گیرد:

↲ مراقبت‌های پس از درمان

معمولا پزشکان متخصص در این زمینه توصیه‌های مهمی را پس از اعمال مراحل لیزر به شما ارائه می‌کنند که لازم است برای افزایش تاثیرات این روش به آن‌ها توجه کنید. توصیه‌های پزشک شامل استفاده از رژیم غذایی سالم و داشتن مراقبت‌های روزانه پوستی است.

↲ جلوگیری از قرارگرفتن در معرض آفتاب

بهتر است افراد برای افزایش دوام این روش از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب مستقیم جلوگیری کنند. برخورد مستقیم نور با پوست باعث ایجاد التهاب و مشکلات پوستی مختلف می‌شود و تأثیر مثبت لیزر را کاهش می‌دهد.

↲ سبک زندگی سالم

مصرف غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان‌، ویتامین‌ها و مواد معدنی برای مراقبت از سلامت پوست بسیار حائز اهمیت است. پزشکان توصیه می‌کنند که افراد در این دوره آبی کافی بنوشند تا پوست در وضعیت هیدراته قرار گیرد و سموم موجود در بدن دفع شود.

↲ مراقبت‌های روزانه پوست

استفاده منظم از ضدآفتاب با SPF حداقل 30 به طور روزانه سبب مراقبت‌های از پوست در برابر اشعه‌های آفتاب می‌شود. توصیه می‌شود که حتی در روزهای ابری و نیمه آفتابی نیز برای حفاظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر UV از ضدآفتاب استفاده کنید. استفاده از شوینده‌های ملایم و پاکسازی پوست نیز در حفظ اثرات مرتبط با لیزر درمانی موثر خواهند بود.

↲ عدم استعمال دخانیات

دوری از استعمال دخانیات و مصرف الکل، نقش بسزایی در کنترل مشکلات پوستی داشته و باعث افزایش ماندگاری لیزر جوانسازی پوست می‌شود.

↲ ورزش منظم

داشتن فعالیت بدنی مداوم و انجام ورزش منظم در بهبود جریان خون و افزایش اکسیژن‌رسانی به پوست موثر است.

↲ تکمیل جلسات درمانی

در برخی موارد پزشک برای نهایی شدن نتایج درمانی بیشتر از یک جلسه را برای بیمار در نظر می‌گیرد. تکمیل دوره درمانی باعث افزایش تاثیرات این روش در پوست بیمار می‌شود.

ماندگاری لیزر جوانسازی پوست در یک نگاه کلی

ماندگاری لیزر جوانسازی پوست معمولا بر اساس  فاکتورهای مهمی همچون نوع روش جوانسازی، وضعیت پوست بیمار، مراقبت‌های پس از درمان، و سبک زندگی آن بستگی دارد. بنابراین ميزان ماندگاری و تداوم تاثیرات هر روش ممکن است در هر فرد متفاوت باشد. لیزر پوست یکی از روش‌های موثر در افزایش زیبایی چهره افراد است. این روش اختلالات پوستی همچون لک‌ها، آکنه و زخم‌های ناشی از آن را برطرف کرده و پوستی درخشان را به بیمار ارائه می‌کند.
انجام لیزر باید توسط یک متخصص پوست یا فردی که دارای تجربه کافی در زمینه کار با لیزر است صورت گیرد. داشتن مهارت بالا متخصص در انجام این روش درمانی، احتمال بدست آوردن نتیجه بهتر با ماندگاری بالاتر را افزایش می‌دهد.

*~ سوالات متداول درباره ماندگاری لیزر جوانسازی پوست ~*

1. آیا لیزر میتونه جای جوش عمیق رو درمان کنه؟

برخی از روش‌های لیزر که به کمک دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌شوند توانایی آن را دارند که جای جوش عمیق را درمان کرده و اثرات آن را از روی پوست بیمار برطرف سازند.

2. لیزر تا چند درصد جای جوش را بهبود می‌بخشد؟

این روش تا حد زیادی موثر است و می‌توانید اثرات ناشی از جای جوش و اسکار را در پوست صورت بیماران ازبین ببرد.

3. چه زمانی نتایج لیزر درمانی قابل مشاهده است؟

به طور کلی برای کسب نتیجه مطلوب از لیزر درمانی لازم است که افراد یک دوره ۱۲ جلسه‌ای را طی کنند تا پس از آن بتوان اثرات مرتبط با انجام این روش را در پوست بیمار مشاهده نمود.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان!