۷ دقیقه
فیلر صورت

فیلر صورت

آنچه می خوانید...

فیلر صورت از جمله جدیدترین راه های جوان سازی پوست است. با گذشت زمان و بدنبال تغییراتی که در سلول‌های بدن رخ می‌دهد، پوست صورت جوانی و شادابی خود را از دست می‌دهد و چین و چروک‌ها در صورت ظاهر می‌شوند. علاوه بر این فرم صورت و از بین بردن نقایص نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. فیلر صورت موادی هستند که به خطوط و چین و چروک‌های صورت تزریق شده و با کم شدن عمق چین و چروک‌ها، طراوت، جوانی و کاهش حجم در برخی نواحی صورت را به حالت طبیعی باز می‌گردانند. همینطور اگر در بخشی از صورت یا بدن تمایل به افزایش حجم وجود داشته باشد؛ تزریق فیلرها بهترین راهکار برای رسیدن به حجم بیشتر و فرم بهتر خواهد بود.

تزریق فیلر صورت معمولا یک تکنیک سرپایی بوده که تحت بی حسی موضعی صورت می‌گیرد. انجام این تکنیک کمتر از یک ساعت زمان خواهد برد و گاهی امکان دارد تا یک هفته بعد از تزریق آن، فرد کبودی خفیف و ورم در محل تزریق داشته باشد. مدت زمان ماندگاری بستگی به عواملی مثل نوع چین و چروک و فیلر مورد استفاده دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق فیلر صورت این مطلب را از دست ندهید.

تزریق فیلر صورت چگونه انجام می‌شود؟

استفاده از تکنیک‌های مختلف تزریق فیلر، به نوع پوست، محل تزریق، فیلر انتخابی و نظر مستقیم پزشک مربوطه بستگی دارد.

هر چند بسیاری از فیلر‌ها خود خاصیت بی‌حس‌کنندگی دارند، اما معمولاً ۲۰ دقیقه پیش از شروع درمان، از کرم یا اسپری بی‌حس‌کننده در محل تزریق فیلر استفاده خواهد شد. به‌طور کلی با نظر مستقیم پزشک و کارشناس مربوطه، یکی از سه تکنیک سوراخ کردن، هاشور زدن و تکنیک خطی برای درمان فیلر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تزریق فیلر صورت چگونه انجام می‌شود؟

در شیوه سوراخ‌ کردن، سوراخ‌های زیادی در ناحیه مورد نظر روی پوست و به کمک حجم دهی مستقیم ایجاد می‌شوند. این روش معمولاً برای پر کردن چین و چروک‌های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در قسمت هایی که حجم ناحیه مورد نظر بیشتر است مانند گونه‌ها، لب و حتی سینه، از روش هاشور زنی استفاده می‌شود. روشی که در واقع حجم فیلر را به‌ صورت مساوی در سطوح وسیع‌تر تقسیم خواهد کرد و از ایجاد برامدگی‌های ناخواسته پیشگیری می‌کند. تکنیک خطی نیز، تزریق عمیق‌تر به محل چین و چروک می‌باشد. یکی از راه های جوانسازی لب، تزریق ژل لب است.

ماندگاری انواع فیلر صورت چقدر است؟

فیلرها بر اساس ماندگاری نیز انواع مختلفی دارند و مدت زمان ماندگاری آن‌ها با یکدیگر فرق دارد. میزان ماندگاری فیلرها یا ژل‌ها به عواملی مثل نوع ژل، برند، نوع پوست، میزان ژل مصرفی، ناحیه درمان و سرعت جذب بستگی دارد. یک عامل بسیار مهم دیگر در ماندگاری فیلر، ویژگی‌های بدن هر فرد می‌باشد، احتمال دارد یک فیلر که حداکثر ۶ ماه ماندگاری دارد، در بدن یک فرد بعد از ۴ ماه جذب شود. همیشه یادتان باشد که تزریق‌های اولیه امکان دارد زودتر جذب شوند. پیشنهاد می‌شود همواره برای تزریق‌های اولیه، از فیلر با مدت زمان ماندگاری کم استفاده نمایید و بعد از مشاهده نتایج، برای دوره‌های بعد، فیلر با مدت ماندگاری بالا را تزریق کنید.

فیلرهایی صورت با حداکثر ۶ ماه ماندگاری

برندهایی مثل بلترو، ژوویدرم و رستیلن در بیشترین حالت ۶ ماه ماندگاری دارند.

فیلرهایی با  ۶ تا ۱۲ ماه ماندگاری

این نوع فیلرها عموما در ناحیه لب مورد استفاده قرار می‎گیرند. برندهایی همچون رستیلن سیلک و ژویدرم ولبلا در این دسته قرار می گیرند.

فیلرهای صورت با ۱ الی ۲ سال ماندگاری

ژویدرم ولوما، اسکالپترا و رادیسه از برندهایی محسوب می شوند که ماندگاری بالایی دارند. معمولا فیلرهایی که بر پایه کلسیم هیدروکسی آپاتیت ساخته می‌شوند، در این دسته قرار خواهند گرفت.

کاربرد تزریق فیلر صورت چیست؟

فیلرها 4 کاربرد اساسی دارند که عبارتند از:

فیلرها با خاصیت پرکنندگی که دارند؛ می‌توانند به خوبی چین و چروک‌ها و خط‌های چهره را پر کرده و پوشش دهند. خطوط اخم، خنده و خطوط افقی پیشانی به کمک تزریق فیلر به خوبی پوشش داده می شوند و برطرف می‌شوند.

همینطور از این مواد برای هم سطح نمودن اسکارهای آتروفیک یا فرو رفته نیز در کنار تکنیک‌هایی مثل سابسیژن می‌توان بهره برد.

یکی از کاربردهای اساسی تزریق فیلر، قرینه سازی اعضای صورت می‌باشد. در بسیاری از افراد گونه ها، شقیقه یا لب‌ها به دلایل گوناگون قرینه نیستند. تزریق فیلر می‌تواند با قرینه سازی اجزای صورت، یکی از اصول زیبایی که همان حفظ تعادل و قرینگی است را برقرار سازد.

از بیشترین کاربردهای تزریق فیلر به ویژه برای کسانی است که می‌خواهند در یک بخش از صورت یا بدنشان حجم بیشتری و فرم بهتری را داشته باشند. این کم شدن حجم یا از نخست و به صورت ژنتیکی وجود داشته است یا با گذشت زمان در اثر بالا رفتن سن، کم شدن وزن، سبک زندگی و غیره ایجاد شده است. به هر شکل تزریق فیلر در این موارد می‌تواند بهترین نتایج را با خود به همراه آورد.

ماندگاری انواع فیلر صورت چقدر است؟

از لحاظ ماندگاری فیلر صورت در سه گروه تقسیم بندی می‌شود.

ماندگاری انواع فیلر صورت چقدر است؟

فیلر صورت دائمی

همانطور که از نام این فیلرها پیدا است، بدن توانایی تجزیه این گونه فیلرها را ندارد و در نتیجه به طور دائمی و مادام العمر در بدن باقی خواهد ماند. از جمله این فیلرها می‌توان به پلی آکریل آمید اشاره نمود. چربی نیز در این دسته قرار می‌گیرد که اگر با روش درست و توسط یک پزشک ماهر تزریق صورت گیرد می‌تواند بدون عوارض و تا سالیان طولانی در بدن باقی بماند.

فیلر صورت نیمه دائمی

این دسته از فیلرها تنوع بیشتری نسبت به دسته بندی پیشین دارند و شامل کلسیم هیدروکسیل آپاتیت، پلی کپرولاکتون، پلی ال لاکتیک اسید هستند که ماندگاری آن‌ها بین ۲ الی ۴ سال می‌باشد. تزریقات این نوع از فیلرها به تجربه و مهارت خاصی نیاز دارد چون باید ملاحظاتی در مورد تزریق شان در نظر گرفته شود.

فیلر صورت موقتی

انواع مختلفی از فیلرهای موقت وجود دارند. یکی از پرکاربردترین آن‌ها فیلر هیالورونیک اسید است که همانطور که گفتیم نسبت به دیگر فیلرها عارضه کمتری دارد و بسیار پرکاربرد می‌باشد. ماندگاری این فیلرها چندین ماه بوده و نسبت به برند مورد استفاده و بدن هر فرد از ۶ تا ۱۸ ماه در بدن ماندگاری دارند و بعد از آن نیاز به تزریق مجدد و ترمیم می‌باشد.

عوارض جانبی شایع فیلر صورت

عوارض جانبی زیر که معمولاً در اطراف محل تزریق اتفاق می‌افتد معمولا مقطعی بوده، اما معمولاً طی ۷ الی ۱۴ روز رفع می‌شود:

سرخی، تورم، درد، کبودی، خارش، ضایعه پوستی

بعضی از عوارض تزریق فیلر صورت به ندرت اتفاق می‌افتد، اما ضروری است که فرد پیش از تزریق از وجود آن‌ها آگاهی داشته باشد:

  • عفونت
  • نشت فیلر از طریق محل تزریق
  • گرانولوم، نوعی واکنش التهابی به فیلر
  • حرکت فیلر از یک ناحیه به سایر نواحی
  • آسیب به عروق خونی
  • کوری، که زمانی اتفاق می‌افتد که فیلر به داخل شریان تزریق می‌شود و جریان خون به چشم را مسدود می‌کند.
  • برای کم شدن عوارض فیلرها حتما به متخصص پوست و مو خوب مراجعه فرمایید.

هزینه تزریق فیلر صورت چقدر است؟

هزینه تزریق فیلر صورت در کلینیک‌های مختلف فرق دارد. همینطور هر پزشک امکان دارد دستمزد متفاوتی برای خود در نظر بگیرد. به طور کلی این هزینه بر اساس خدماتی که ارائه می‌شود فرق دارد. و نمی‌توان برای آن یک قیمت ثابت بیان نمود. ولی می‌توان گفت مواردی وجود دارند که روی هزینه‌های تزریق ژل موثرند. این عوامل شامل موارد زیر می‌باشند.

منطقه تحت درمان

بسته به این که در چه ناحیه‌ای حجم‌دهی صورت گیرد هزینه‌های آن فرق دارد.

تعداد دفعات تزریق مورد نیاز

میزان ژل مورد نیاز برای هر فرد با فرد دیگر فرق دارد. از این جهت حتی تزریق در یک ناحیه برای دو نفر نیز معمولاً تفاوت هزینه دارد. کسانی که به مقدار تزریق ژل بیشتری نیاز دارند طبیعتاً هزینه بالاتری نیز باید پرداخت کنند. شاید گاهی برای شما پیش بیاید که فکر کنید تزریق ژل بهتر است یا چربی، بنابر این، بهتر است به سایر مقالات نیز نگاهی بیاندازید.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان!