۷ دقیقه
دستگاه آر اف فرکشنال

دستگاه آر اف فرکشنال

آنچه می خوانید...

دستگاه آر اف فرکشنال در واقع یک تکنولوژی جدید است که به جوانسازی پوست شما کمک موثری می کند. پوست از جمله ساختارهای بدن به شمار می آید که باید مقاومت و سفتی قابل قبولی داشته باشد، ولی با بالا رفتن سن از میزان تولید دو نوع پروتئین کلاژن و الاستین کم می شود و روی زیبایی و مقاومت پوست تاثیر منفی می گذارد. این جاست که نشانه های بالا رفتن سن مانند ایجاد چین و چروک در پوست و خطوط پوستی درمان می گردد.

همچنین، عواملی هم از قبیل استعمال دخانیات، تماس داشتن با نور خورشید، داشتن سبک زندگی ناسالم و تماس پوست با آلاینده ها می تواند موجب تخریب سلول های پوستی و بوجود آمدن چین و چروک ها شوند.

ولی بسیاری از بانوان به سلامت پوستشان اهمیت می دهند و به دنبال شیوه هایی هستند که بتواند شادابی و جوانی پوستشان را دوباره برگردانند. خوشبختانه انواع مختلفی از شیوه های جوانسازی پوست وجود دارد که می توانند شما را از تاثیرات منفی مانند پیری و بالا رفتن نجات می دهند که لیزر آر اف فرکشنال از جمله این شیوه ها به شمار می آید که در ادامه به طور کامل آن را بررسی خواهیم کرد.

لیزر آر اف فرکشنال (FR Fractional) چیست؟

استفاده از این شیوه با دستگاه آر اف فرکشنال  از جمله جدید ترین شیوه های جوانسازی پوست است. این روش کم تهاجمی و ایمن است که قادر است بدون مشکلات و دردسرهای  عمل جراحی، نتایجی خیلی خوب را برایتان به ارمغان آورد. در این شیوه از امواج رادیویی بی خطر استفاده می شود که به لایه میانی پوست می توانند نفوظ کنند و موجب کلاژن سازی بیشتر پوست و سایر تغییرات در ساختمان پوست شما شده که در نهایت نتیجه مطلوب یعنی احیای پوست و بازسازی آن را به دنبال دارد.

شیوه آر اف فرکشنال نه فقط میزان چین و چروک های پوست را کمتر می کند، بلکه به از بین بردن جای اسکار و زخم روی پوست، شفاف و روشن کردن پوست، لیفت پوست صورت و گردن و همچنین برطرف کردن منافذ باز پوست شما کمک خواهد کرد. میکرونیدل و کونتراج، در واقع دو نوع آر اف فرکشنال هستند که تاثیرات بیشتر با عوارض کمتر را در مقایسه با آر اف معمولی به همراه خواهد داشت.  

لیزر آر اف فرکشنال (FR Fractional) چیست؟
  • در آر اف میکرونیدل، از یکسری سوزن های خیلی ظریف استفاده می شود و این سوزن ها تا عمق 2میلی متری پوست نفوذ می کنند تا امواج رادیوفرکانس به درون پوست نفوذ یابند. در واقع اینگونه باید گفت که این مدل، ترکیبی است از آر اف فرکشنال و میکونیدلینگ که به کلاژن سازی بیشتر پوست شما کمک می کند.
  • در آر اف کونتراج، از تکنولوژی تک قطبی و دو قطبی استفاده می گردد و مشکلات پوستی موجود در لایه های سطحی و عمقی آن برطرف می شود که تاثیرگذاری آن نیز خیلی زیاد است.

آر اف فرکشنال چگونه کار می‌کند؟

پیش از این که بخواهیم به ارزیابی روش آر اف فرکشنال بپردازیم، بهتر است که اول با ساختار پوست و لایه هایش آشنایی پیدا کنیم. پوست از 3لایه اپیدرم، درم و هیپودرم تشکیل شده است که اپیدرم در واقع همان لایه ایست از پوست که روی پوست بدن مشاهده می شود.

درم لایه میانی پوست شماست که سلول هایی که اپیدرم تولید می کنند و بعضی گیرنده های حسی هم در این بخش حضور دارند. هیپودرم، بخش زیرین پوست به حساب می آید که از بافت همبندی و همین طور چربی تشکیل شده است که پوست را به عضله های زیرین اش اتصال می دهد. فرآیند افزایش یافتن سن روی همه این بخش ها تاثیر خواهد گذاشت. هدف از جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال، احیای هر 3 بخش از پوست است.  

شیوه آر اف فرکشنال به کمک امواج RF یا رادیوفرکانسی انجام می گردد که دارای دو طول موج کوتاه و بلند است و انرژی این دستگاه با استفاده از سوزن به درون پوست می رود تا فرآیند کلاژن سازی را تحریک کند. اساس عملکرد این شیوه در واقع تاثیر روی لایه های سطحی و یا عمقی پوست شماست. آر اف فرکشنال دو کار برای پوست شما انجام می دهد.

۱. تحریک کلاژن سازی

انرژی این امواج رادیو فرکانسی یا همانRF در لایه درم پوست موجب تحریک تولید کلاژن می شود. یک نوع پروتئین ساختاری در بافت پوست که موجب شاداب بودن و قوام آن می گردد. انرژی ای که امواج رادیویی دارد در لایه درم پوست به گرما تبدیل می شود و بالا رفتن دما  یکی از عوامل موثر در تحریک کلاژن سازی است.   

۲. فعال‌کردن فیبروپلازی

فیبروپلازی روندی است که در آن بدن، بافت های فیبروزی را می سازد. این بافت ها موجب تحریک کلاژن سازی می شود و همچنین موجب می شود که این پروتئین ها کوتاه تر شده و محکم تر شوند.    

بافت فیبروز زمانی بوجود می آید که به هر بافت طبیعی در بدن شما آسیب برسد. دقیقا مانند  بافت ضخیمی که روی زخم های سطحی پوستتان را می پوشاند.  در آر اف فرکشنال به نقاطی از پوست آسیب های انتخابی وارد می شود تا بافت فیبروزی ساخته شود. در نتیجه لایه درم ضخیم می شود و کلاژن سازی پوست بیشتر می شود.

با وجود اینکه به نقاطی از پوست آسیب زده می شود، نفاطی هم از پوست سالم می مانند تا به برطرف کردن آسیب ها و کلاژن سازی به پوست کمک کنند. در حقیقت تاثیر آر اف در مرز باریکی از آسیب های جزئی، مفید، آسیب های خطرناک و حتی سوختگی بوجود می آیند. علت موقتی بودن این شیوه درمانی هم همین است. بافت فیبروزی و کلاژن هایی که تازه هستند پس از مدتی از بین خواهند رفت و بافت طبیعی و نرمال پوست جایگزینشان می شوند. به این معنی که پس از مدتی تقریبا طولانی باید به منظور ترمیم و تجدید کردن تاثیرات آر اف فرکشنال باید دوباره به کلینیک مراجعه کنید.  

کاربردهای آر اف فرکشنال

در شیوه آر اف فرکشنال کاربردهایی که درمانی و یا زیبایی هستند بسیار زیاد است. تاثیرات این شیوه درمانی را می توانیم در 3 مورد زیر خلاصه کنیم:

کاربردهای آر اف فرکشنال
  • سفت کردن و جوانسازی پوست : آر اف فرکشنال موجب حجم دهی، سفت کردن و صاف کردن بافت پوست می گردد. به همین دلیل می تواند همزمان با برطرف کردن چین و چروک و خطوط صورت، رنگ و بافت سطحی پوست را نیز بهبود دهد.  
  • محو کردن جای زخم، اسکارها و ترک بدن : عملکرد مهم و اصلی آر اف فرکشنال، تحریک کلاژن‌سازی در بافت پوست شماست. به همین دلیل پس از درمان، پوست شما ظاهری سالم، زیبا و یکدست‌تر خواهد داشت. دستگاه آر اف فرکشنال برای از بین بردن جای آکنه و جوش ها و همین طور ترک‌های ناشی از چاق و لاغر شدن بدن  بسیار موثر است.
  • بهبود منافذ پوستی باز : حجم منافذ پوستی پس از ۲ الی ۵ جلسه درمان به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.
  • لاغری موضعی استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال از موثرترین شیوه ها در درمان و از بین بردن چربی های اضافه است که برای تمامی نقاط بدن که چربی انباشت شده دارند، از جمله زیر چانه و غبغب کاربرد دارد و حتی به سفت شدن پوست شما در نواحی ای که مورد درمان قرار می گیرند هم کمک می کند. همچنین به درمان تعریق زیر بغل و درمان لک های پوستی هم کمک می کند.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *