۶ دقیقه

درم ابریژن در مقابل لیزر

آنچه می خوانید...

معمولاً بیماران تمایل به بهبود ظاهر پوست خود دارند، با این حال، ممکن است تمایلی به انجام روش‌های جراحی تهاجمی از جمله لیفت صورت نداشته باشند. میکرودرم ابریژن در مقابل لیزر هر دو درمان های غیر جراحی پوست هستند که می توانند به دستیابی به پوستی جوان تر کمک کنند.

 در حالی که این روش‌ها برای رفع مشکلات مشابه کار می‌کنند، اما در زمینه‌هایی مانند اینکه چه کسی کاندید مناسب است، مدت زمان درمان و بهبودی متفاوت است. در این مقاله میکرودرم ابریژن و لایه برداری پوست با لیزر را با هم مقایسه می کنیم، اما مهم است که گزینه های خود را با متخصص پوست خود در میان بگذارید تا بهترین راه حل را تعیین کنید.

شباهت های درم ابریژن و لیزر

روش‌های میکرودرم ابریژن و لایه‌برداری با لیزر هر دو با لایه‌برداری لایه‌های بالایی پوست عمل می‌کنند. این امر باعث افزایش تولید کلاژن می شود. شباهت های دیگر بین درمان ها شامل موارد زیر است:

  • برش لازم نیست
  • غیر جراحی
  • روش سرپایی
  • کاهش ظاهر خطوط ریز، آسیب های ناشی از آفتاب، اسکارهای آکنه و علائم پیری

برای بسیاری از بیماران، میکرودرم ابریژن و درمان‌های لایه‌برداری پوست با لیزر، پس از یک جلسه، پوستی صاف‌تر و جوان‌تر را نشان می‌دهند. اگر چه پزشک ممکن است جلسات متعددی را برای دستیابی به نتایج دلخواه پیشنهاد کند.

در حالی که این روش ها نتایج مشابهی دارند، میکرودرم ابریژن و لایه برداری پوست با لیزر تفاوت هایی دارند. به طور خاص تر، این روش ها الزامات متمایزی برای کاندیدهای درمان دارند. علاوه بر این، آن ها زمان بندی های مختلفی را برای درمان ارائه می دهند.

شباهت های درم ابریژن و لیزر

میکرودرم ابریژن برای همه انواع پوست استفاده می شود. این شامل پوستی می شود که بسیار حساس است. از آنجایی که میکرودرم ابریژن یک روش خفیف تر است، در اصلاح مشکلات پوستی شدیدتر، موثر نیست.

لایه برداری پوست با لیزر گزینه بهتری برای بیمارانی است که مشکلات پیشرفته تری مانند جای زخم های گسترده یا تغییر رنگ شدید دارند. بیمارانی که رنگ پوست تیره تری دارند معمولاً کاندیدهای بهتری برای میکرودرم ابریژن در نظر گرفته می شوند، زیرا لیزر درمانی می تواند منجر به هایپرپیگمانتاسیون شود.

یکی از موارد مهمی که باید در نظر گرفت این است که بیمارانی که به راحتی پوستشان زخم می‌شود یا مستعد ابتلا به کلوئید هستند، ممکن است کاندیدای هیچ یک از این روش‌ها نباشند. در این مورد، درمان های جایگزین که کمتر تهاجمی هستند، مانند لایه برداری شیمیایی، ممکن است گزینه خوبی باشد.

جدول زمانی درمان

میکرودرم ابریژن معمولا در کمتر از یک ساعت کامل می شود. با این حال، جدول زمانی جلسات لیزر پوست به شدت آسیب یا نیاز ناحیه تحت درمان بستگی دارد. در حالی که روش‌های لایه‌برداری پوست با لیزر جزئی می‌تواند تنها 30 تا 45 دقیقه طول بکشد، درمان‌های پیشرفته‌تر ممکن است چند ساعت طول بکشد.

میکرودرم ابریژن غیر تهاجمی و غیر شیمیایی با لایه برداری پوست از طریق جریانی از میکروکریستال ها عمل می کند. سلول های مرده پوست با یک مکش ملایم برداشته می شوند.

لایه برداری پوست با لیزر از انرژی نور استفاده می کند تا پیوندهای بین سلول های آسیب دیده پوست را از بین ببرد و پوست صاف تری را نشان دهد. علاوه بر این، لیزر رشد سلول های جدید پوست را تحریک می کند.

میکرودرم ابریژن را می‌توان بدون هیچ ناراحتی کامل کرد. در اغلب موارد، بیماران تنها احساس سوزن سوزن شدن خفیف را در حین انجام درمان گزارش می کنند. با این حال، لایه برداری پوست با لیزر شدیدتر است و ممکن است باعث درد بیشتر شود.

این ناراحتی را می توان با استفاده از بی حسی موضعی کاهش داد. بیماران همچنین ممکن است یک آرام بخش خوراکی را انتخاب کنند تا اطمینان حاصل کنند که در طول عمل راحت هستند.

بهبودی بعد از جوانسازی پوست

بلافاصله پس از میکرودرم ابریژن، بیماران ممکن است احساس سوزش خفیف کنند و پس از اتمام درمان، ناراحتی کمی وجود داشته باشد. هر گونه قرمزی که رخ می دهد باید ظرف چند ساعت از بین برود. در مقایسه، بهبودی پس از لایه برداری پوست با لیزر می تواند به شدت بر اساس میزان درمان متفاوت باشد. برخی از بیماران به زمان اندکی نیاز دارند یا بدون نیاز به استراحت هستند، در حالی که سایر بیماران به هفته ها نیاز دارند تا به طور کامل بهبود یابند.

بهبودی بعد از جوانسازی پوست

اگر می خواهید پوستی جوان تر و درخشان تر داشته باشید، ممکن است کاندیدای خوبی برای روش های جوان سازی پوست باشید. میکرودرم ابریژن و لایه برداری پوست با لیزر دو گزینه عالی برای بیمارانی است که به دنبال بهبود ظاهر پوست خود هستند. یکی از راه های جوانسازی صورت استفاده از روش هایفوتراپی است. برای تعیین اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای این گزینه های درمانی جوانسازی پوست هستید، با متخصص پوست خود تماس بگیرید.

تفاوت هایی که باید در نظر گرفت

اگرچه میکرودرم ابریژن و لایه برداری پوست با لیزر دارای نتایج مشابهی هستند، الزامات مشخصی برای کاندیداتوری دارند و دارای جدول زمانی متفاوتی برای درمان هستند.

کاندید مناسب برای میکرودرم ابریژن و لیزر

میکرودرم ابریژن برای استفاده در انواع پوست از جمله پوست های حساس بی خطر است. با این حال، از آنجایی که میکرودرم ابریژن یک روش خفیف است، نمی تواند نگرانی های گسترده تر را اصلاح کند.

اگر با مشکلاتی مانند زخم های گسترده یا تغییر رنگ شدید دست و پنجه نرم می کنید، لایه برداری پوست با لیزر به احتمال زیاد گزینه بهتری خواهد بود.

انواع مختلف درم ابریژن کدامند؟

به‌طورکلی 3 شیوه مختلف برای انجام درم‌ابریژن وجود دارد:

  • درم‌ابریژن الماسی (Diamond Dermabrasion): در این شیوه از یک دستگاه با سری مجهز به یک نوک الماسی به منظور لایه‌برداری پوست انجام می‌شود. این شیوه برای حذف کردن سلول‌های مرده و قدیمی پوست دقیق‌تر عمل می کند و هیچ گونه اثری از ذرات ریزی که به‌صورت ناخواسته وارد دهان یا بینی بیمار می‌شود به جا نمی‌گذارد.
  • شیوه میکرو درم‌ابریژن (Microdermabrasion): این روش نسبت به درم‌ابریژن معمولی خیلی خفیف‌تر عمل می کند و سلول‌های مرده پوست با استفاده از کریستال‌های ریز از بین می‌روند. این شیوه حداقل عوارض را دارد و در مدت 30 دقیقه انجام می‌شود. البته نکته مهم این است که این روش هیچ تأثیر خاصی روی درمان اسکارهای عمیق نمی گذارد و در این مورد نمی‌توان انتظار خاصی از آن داشت.
  • درمابریژن لیزری (Laser Dermabrasion): این شیوه شامل عبور‌دادن پرتوهای نوری است از لایه‌های بیرونی پوست که می تواند نهایتاً موجب از بین رفتن ناهنجاری‌های بوجود آمده روی پوست، آکنه‌ها و لکه‌ها شود. علاوه براین، این شیوه با نام های دیگری مانند لیزر ابریژن (lasabrasion)، تبخیر لیزری (laser vaporization)  و لایه‌برداری لیزری نیز شناخته می‌شود.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان!