۱۱ دقیقه
تزیرق-بوتاکس

تزریق بوتاکس و تاثیر شگفت انگیز آن در جوانسازی پوست

آنچه می خوانید...

امروزه تزریق بوتاکس به عنوان یکی از روش های زیبایی و جوانسازی پوست صورت، در جهان به شمار می رود. تزریق بوتاکس یک روش درمانی بسیار سریع، بی خطر و مؤثر است. بوتاکس از سم بوتولینوم نوع A ساخته شده است که با فلج کردن عضلات به صورت موقت و از کار انداختن آنها، موجب کاهش چین و چروک پوستی می شود. بوتاکس با فلج کردن عضلات، سعی در جوانسازی پوست و بر طرف کردن عضلات  را دارد. بوتاکس کاربرد های فراوانی دارد و علاوه بر زیبایی می تواند کاربرد درمانی نیز داشته باشد. سم بوتولیسم که در ایران با نام بوتاکس معروف است، فعالیت های عصبی را در عضلات متوقف می کند.

در این مقاله به بررسی کامل تزریق بوتاکس می پردازیم و اطلاعاتی جامع در اختیار شما قرار می دهیم. چنانچه قصد انجام این کار را دارید یا می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید…

بوتاکس

تزریق بوتاکس چیست؟

دراثر عوامل مختلفی مانند خندیدن، اخم کردن و …عضلات صورت دچار انقباض شده و حرکت آن ها باعث ایجاد خطوط ریز در نقاط مختلف صورت مانند خط اخم، خطوط پیشانی، خط خنده و … می گردد. به مرور زمان و با افزایش سن، خطوط ایجاد شده عمیق تر می شوند. بوتاکس، سمی است که توسط باکتری clostridium botulinum تولید می شود که می تواند روی عضلات صورت تاثیر گذاشته و انقباض عضلات را کاهش دهد و به اصلاح عضله رو به طور موقت فلج نماید. در نتیجه چین و چروک ها از بین می روند و از ایجاد چین و چروک های جدید جلوگیری بعمل می آید. برای تمدید تزریق بوتاکس لازم است تا سه ماه از تزریق گذشته باشد .

کاربردهای زیبایی بوتاکس

کاربرد زیبایی بوتاکس یکی از مهم ترین و البته پر کاربرد ترین موارد است که برای رفع چین و چروک ها بر روی پوست صورت استفاده می شود. از جمله کاربرد های زیبایی بوتاکس عبارتند از:

 • رفع خطوط پیشانی
 • از بین بردن خط اخم
 • رفع خطوط اطراف چشم
 • برطرف کردن چین و چروک
 • رفع خطوط روی گردن
 • رفع خط خنده

کاربردهای درمانی بوتاکس

بوتاکس برای درمان دیستونی سرویکس (اسپاسم شدید در عضلات گردن) مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای درمان اسپاسم عضلانی (سفتی) در اندام فوقانی (آرنج، مچ دست، انگشتان) یا اندام های پایینی (مچ پا، انگشتان پا) استفاده می شود. بوتاکس نیز برای درمان تعرق  بیش از اندازه (hyperhidrosis)  نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بوتاکس نیز برای درمان برخی از بیماری های عضلانی چشم ناشی از اختلالات عصبی مورد استفاده قرار می گیرد. این شامل چشمک زدن کنترل نشده، یا اسپاسم پلک ها و وضعیتی که چشم ها در یک جهت اشاره نمی کنند ،نیز کاربرد دارد. تزریق بوتاکس برای درمان مثانه و بی اختیاری بیش از حد ناشی از اختلالات عصبی مانند آسیب نخاعی یا مولتیپل اسکلروزیس استفاده می شود.

نکات مهم قبل از تزریق بوتاکس

اولین و مهم ترین قدم قبل از تزریق بوتاکس، یافتن بهترین دکتر پوست و مو می باشد. این کار به هیچ عنوان نباید در آرایشگاه ها و توسط افراد غیر پزشک و بی تجربه انجام شود، زیرا عواقب جبران ناپذیری را با خود به همراه دارد. در طول مشاوره اولیه معمولا پزشک پوست به طور دقیق با شما صحبت می کند تا از انتظاراتتان جهت دریافت بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس مطلع شود. همچنین پزشک از شما می خواهد تا تاریخچه پزشکی خود را بیان کنید تا اطمینان حاصل شود تا بوتاکس برای شما بی خطر خواهد بود.

 • اگر به سم بوتولینوم آلرژی دارید یا عفونتی در ناحیه تزریق وجود دارد، تزریق بوتاکس نباید انجام شود.
 • حداقل یک هفته قبل از تزریق بوتاکس باید از مصرف دخانیات و الکل خودداری نمایید، زیرا کبودی و تورم پس از تزریق را افزایش می دهد.
 • از حدود دو هفته قبل از تزریق بوتاکس مصرف داروهای ضد انعقاد خون مثل آسپرین و داروهای ضد التهاب را تحت نظر پزشک قطع کنید.
 • اگر از بوتاکس به منظور درمان تعرق بیش از حد استفاده می کنید، حدود 24 ساعت قبل از تزریق،  استحمام کنید و منطقه تزریق را اصلاح کنید. قبل از دریافت این تزریق، 24 ساعت قبل از مصرف داروهای ضد عرق یا دئودورانت های پوستی استفاده نکنید.

نحوه تزریق بوتاکس

در جلسه مشاوره فرد متقاضی تزریق بوتاکس با پزشک خود، مواردی از قبیل اینکه چه مقدار بوتاکس مورد نیاز است و یا کدام نواحی نیاز به تزریق بوتاکس دارد. پزشک پوست از متقاضی می خواهد که به حالت 65 درجه در صندلی دراز بکشد. بهتر است که سم بوتولینوم را در قسمت هایی که نیاز به انقباض دارند، تزریق شود در غیر این صورت نتایج معکوس را برای متقاضی را به همراه خواهد داشت.

 • در مرحله اول پزشک پوست با دقت مناطقی را که باید در آن قسمت ها تزریق صورت گیرد، شناسایی و علامت گذاری می کند.
 • منطقه مورد نظر کاملا ضدعفونی می شود تا از بروز عفونت جلوگیری شود.
 • معمولا برای تزریق بوتاکس از میکرو سوزن های بسیار باریک استفاده می شود تا بوتاکس مستقیماً به عضلات صورت تزریق شود. یک تا سه تزریق لازم است.
 • برای جلوگیری از تورم، از کمپرس یخ در مناطق تحت درمان اعمال استفاده می شود.
 • معمولا برای تزریق بوتاکس به قسمت بالای پیشانی بوتاکس به عضلات بالاروتده ابرو تزریق می شود این کار موجب از کار افتادن این عضلات می شود در نتیجه تمام چین و چروک های این ناحیه برطرف می شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • بعد از تزریق می توانید برای کاهش ریسک کبودی و تورم از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • توصیه می شود تا یک روز بعد از تزریق استحمام نکنید.
 • اگر می خواهید از کرم ها و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده کنید، این کار را یک روز به تعویق بیاندازید.
 • تا یک هفته از انجام فعالیت های شدید و ورزش سنگین اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث فشار آوردن به عضلات صورت گردد.
 • تا یک هفته بعد از تزریق از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید.
 • از قرار گیری در معرض نور مستقیم خورشید و رفتن به مکان هایی مانند سونا و استخر تا یک هفته بعد از تزریق اجتناب کنید.

مزایای تزریق بوتاکس

یکی از سم هایی که به جامعه پزشکی کمک بسیاری نموده است، کلستریدیوم بوتولینوم می باشد که در زمینه درمانی و زیبایی کارایی زیادی دارد، به طوری که در صورتی که در ناحیه ای درست تزریق شود، بهترین و مفید ترین اثر و کارایی را به همراه دارد و در غیر این صورت نتایج می تواند معکوس باشد.

این روش بسیار آسان و ایمن می باشد به طوری که متقاضی بعد از تزریق بوتاکس قادر است که مطب را ترک کرده و به دیگر فعالیت های روزمره خود بپردازد. تزریق بوتاکس پروسه ایی است که رضایت بالای بیماران را به همراه دارد.

این فرآیند را بیشتر در پوست صورت یا حتی تزریق بوتاکس زیر بغل و همچنین جلوگیری از تعرق کف دست تزریق می کنند که نتایج بالایی را در پی دارد.

یکی از معایبی که این روش دارد در این است که باید هر از چند وقتی مجددا تمدید کرد و مقداری قرمزی و تورم را در محل ایجاد می کند، اما روشی مطمئن و تضمینی است که برای این که به نتایج بالایی دست پیدا نمایید باید حتما به یک پزشک پوست حاذق مراجعه شود.

پزشک پوست مواد بوتاکس را به صورت فریز شده و با یخ خشک جابه جا می نماید. قبل و بعد از رقیق سازی، در یخچال و در درجه حرارت 80 سانتی گراد برای مدت 24-36 ماه براساس سایز ویال ممکن است نگهداری شود. هر چند که برخی معتقدند که بوتاکس باید ظرف مدت 24 ساعت از رقیق سازی مصرف شود، اما اغلب پزشکان پوست بر این عقیده اند که تزریق بوتاکس باید ظرف مدت 6 هفته از رقیق سازی مصرف شود و هیچ گونه کاهش اثر در این مدت را در پی نداشته است.

عوارض تزریق بوتاکس

بلافاصله بعد از تزریق، ممکن است مقدار کمی قرمزی و تورم در ناحیه مورد نظر به وجود آید. این عارضه معمولاً در طی چند ساعت تا یک هفته برطرف می شود. البته اکثر افراد بعد از تزریق بوتاکس درد و عوارض جانبی خاصی را تجربه نمی کنند، تعداد کمی از افراد بعد از تزریق دچار سردرد خفیف می شوند که با مصرف مسکن های بهبود پیدا می کنند.


برای مشاهده نمونه کارهای دکتر مولازاده می توانید به گالری تصاویر سایت مراجعه فرمایید.


 

چه کسانی کاندید مناسب تزریق بوتاکس هستند؟

با گذشت زمان، انقباض عضلات ناشی از خندیدن، لبخند زدن یا اخم موجب ایجاد چین و چروک عمیق در پوست می شود. به طور کلی، بسیاری از افراد با مشاهده این چین و چروک ها تزریق بوتاکس را به عنوان یک گزینه بسیار موثر در رفع این این خطوط می دانند به همین دلیل از این روش به عنوان یک درمان پیشگیرانه و موثر استفاده می کنند. به طور کلی، کاندیدای مناسب برای تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • افرادی که بیماری خاصی ندارند.
 • افرادی که عفونت فعال در ناحیه تزریق ندارند.
 • افرادی که داروی خاصی مصرف نمی کنند.
 • افرادی که به دنبال جوانسازی پوست بدون عمل جراحی هستند.
 • افرادی که می خواهند نتیجه جوانسازی را در سریع ترین زمان مشاهده کنند.
 • افرادی که به مواد بوتاکس واکنش های آلرژیک نشان نمی دهند.

بالا بردن ابرو با تزریق بوتاکس

یکی از عللی که در چهره بسیار تاثیر می گذارد، شلی پوست و پایین افتادگی ابرو می باشد که چهره را خسته و غمگین جلوه می دهد. باید بگوییم در صورتی که این وضعیت انقباض عضلات پیدا نماید، این عارضه تشدید پیدا می نماید. با تزریق سم بوتولینوم در عضلات فعال باعث بالا رفتن و رفع چین و چروک صورت خواهد شد. شایان ذکر است که بگوییم که  در تزریق بوتاکس باید به یک پزشک پوست حاذق مراجعه شود تا بامهارت کامل این فرآیند را انجام دهد.

مزایای بالا بردن ابرو با تزریق بوتاکس

 • رفع شلی پلک فوقانی
 • برطرف نمودن افتادگی قسمت خارجی ابروها
 • برطرف نمودن افتادگی قسمت داخلی ابروها
 • برطرف نمودن پوست زائد و اضافی در ابروها
 • باعث زیباسازی و جوانسازی پوست بالای چشم می شود.

افتادگی ابرو و شلی پوست: با قرار دادن عضله فرونتالیس در حالت استراحت ارزیابی می شود. بیمارانی که درماتوشالازی شدید با چین های زیادی از پوست شل و آویزان در پلک فوقانی(در حالت استراحت و عدم انقباض) و یا افرادی که افتادگی شدید ابرو دارند، بهبودی چندانی را با درمان توکسین بوتولینوم نشان نمی دهند و ممکن است نیاز به مداخله جراحی مثل بلفاروپلاستی و یا بالا بردن پیشانی داشته باشند.

قدرت عضله: چنانچه بیمار قادر به وارد کردن فشار قابل ملاحظه به انگشت بوده و برجستگی عضله ای منقبض شده قابل دید باشد انجام روش بالا بردن ابرو با تزریق بوتاکس باعث بالا رفتن قابل توجه قسمت خارجی ابرو می شود.

انقباضاتی که در عضلات باید درمان شود بدین گونه است که باید به بیمار بگویید چشم های خودش را محکم ببندد و نگه دارد، با انجام این حرکت باعث می شود که به مهار نسبی عضله ای چشم بپردازیم.

نحوه ای بالابردن ابرو با تزریق بوتاکس

با مراجعه به یک پزشک پوست حاذق ابتدا به 100 واحد پودر OBTX  را با 4 سی سی سالین بدون مواد نگهدارنده دقیق می کند و در این جا باید متذکر شویم که محصولات مختلف توکسین بوتولینوم معادل ه نیستند و غلظت های گفته شده با هم متفاوت می باشد.

برای خانم ها دوز از 5 تا 5/7 واحد و در مردان از 5/7 تا 10 واحد تزریق می شود که باید به نحو احسن و با دقت و تجربه ای بالا صورت گیرد. در تزریق بوتاکس نیاز به بیهوشی عمومی وجود ندارد و اما می توان از کمپرس یخ جهت بی حس نمودن موضع استفاده شود. این روش را با یک سوزن و بوتاکس رقیق شده انجام می دهند که با نقطه گذاری در ناحیه بی خطر صورت یعنی حداقل 1 سانتی متر خارج تر از و زیر و در سمت جانبی خط خارجی لیمبوس تزریق می کنند.

باید بگوییم که تزریق بالاتر و خارج تر از منطقه بی خطر می تواند عضله فرونتالیس را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به افتادگی ابرو شود.

کلام آخر

تزریق بوتاکس جزء یکی از عمل های زیبایی امن به منظور جوانسازی پوست به شمار می رود. اغلب نتایج بدست آمده از تزریق بوتاکی مطلوب خواهد بود اما در صورتی که این تزریق توسط افراد غیر پزشک و در مراکز غیر معتبر انجام شود ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

با مراجعه به بهترین دکتر پوست در غرب تهران می توانید اطمینان بیشتری در مورد استفاده از بهترین کیفیت بوتاکس داشته باشید. توجه داشته باشید تزریق بوتاکس تنها در صورتی که توسط پزشکان با تجربه و متبحر انجام شود از بروز هر گونه عوارض پس از تزریق بوتاکس جلوگیری خواهد شد.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان!