۶ دقیقه
تزریق بوتاکس به دست

تزریق بوتاکس به کف دست

آنچه می خوانید...

تزریق بوتاکس به کف دست یکی از تزریقات درمانی است. تعریق بیش از حد زمانی که بدن نیازی به خنک شدن طبیعی ندارد، هایپرهیدروزیس نامیده می شود. در قسمت‌های مختلف بدن بروز می‌کند و می‌تواند منبع ناراحتی و خجالت فردی باشد که با آن مواجه است. هیپرهیدروزیس می تواند به نقطه ای برسد که کیفیت زندگی فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار دهد و حتی سبک زندگی و اعتماد به نفس او را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از راه های درمان آن تزریق بوتاکس به کف دست هاست.

مقابله با تعریق دست یا تعریق کف دست می تواند بسیار دشوار باشد، به خصوص که بسیاری از جنبه های زندگی و روابط با لمس مرتبط است.

هیپرهیدروزیس کف دست چیست؟

هیپرهیدروزیس دست ها (Palmar Hyperhidrosis) یکی از علائمی است که برای کسانی که از تعریق زیاد رنج می برند.

دو نوع هیپرهیدروزیس وجود دارد که هر کدام علت متفاوتی دارند:

هیپرهیدروزیس اولیه

هایپرهیدروزیس اولیه حداقل 1% از جمعیت مبتلایان را تحت تاثیر قرار می دهد و هیچ درمانی وجود ندارد.

در مواردی که توسط عوامل خاص دیگر تحریک نمی شود، تصور می شود که هیپرهیدروزیس اولیه می تواند ناشی از نقص در سیستم عصبی سمپاتیک باشد که باعث ایجاد سیگنال هایی می شود که غدد عرق را تحریک می کند.

هیپرهیدروزیس ثانویه

هیپرهیدروزیس ثانویه نشانه یک بیماری دیگر  و یا یک عارضه جانبی دارو است.

اگر هر نوع هیپرهیدروزیس را تجربه می‌کنید، مهم است که در صورتی که نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

هیپرهیدروزیس و کیفیت زندگی

داشتن دست‌های مرطوب بصورت دائمی می‌تواند نگه‌داشتن وسایل را دشوارتر کند و کارهای ساده و روزمره مانند استفاده از رایانه یا در دست گرفتن خودکار را چالش‌برانگیزتر کند.

وقتی صحبت از لمس فیزیکی مانند دست دادن به کسی می شود، عرق کردن کف دست ها می تواند باعث خجالت باشد.

اگر هیپرهیدروزیس تبدیل به بخش طاقت فرسای زندگی این افراد شود، مبتلایان ممکن است دچار احساس اضطراب یا افسردگی شوند.

برخی از ماه های سال هم می‌تواند بر شدت هیپرهیدروزیس تأثیر بگذارد، این ممکن است در اواخر بهار و ماه‌های تابستان بیشتر خود را نشان دهد.

درمان هایپرهیدروزیس کف دست

یکسری درمان‌های پیشنهادی برای هیپرهیدروزیس وجود دارد، اما بسته به سبک زندگی و شدت بیماری، در برخی اوقات ممکن است برای شما عملی نباشند.

درمان هایپرهیدروزیس کف دست

داروهای ضد تعریق

داروهای ضد تعریق چه بدون نسخه و چه داروهای تجویزی، فقط برای زیر بغل نیستند و معمولاً می‌توانند در هر قسمت از بدن از جمله دست‌ها استفاده شوند. با این حال، این شاید عملی ترین راه حل برای بخشی از بدن که اغلب شسته می شود، نباشد.

تغییر سبک زندگی

خنک نگه داشتن بدن به طور طبیعی نیاز کلی به عرق کردن را کاهش می دهد. بنابراین، فکر کردن به لباس‌هایی که به مدیریت این امر کمک می‌کنند، می‌تواند مفید باشد.

برخی محرک‌ها می‌توانند هیپرهیدروزیس را برای برخی افراد تشدید کنند، بنابراین بررسی اینکه آیا این درمان به کاهش تعریق شما کمک می‌کند یا خیر، می‌تواند موثر باشد. محرک ها ممکن است شامل نوشیدن الکل و خوردن غذاهای تند یا با بوی تند باشد.

استرس نیز می تواند یک عامل باشد، بنابراین تلاش برای به حداقل رساندن استرس ممکن است کمک کند (اگرچه گاهی گفتن این کار آسان تر از انجام دادن است!).

بیشتر بخوانید: کربوکسی تراپی

درمان با تزریق بوتاکس برای هیپرهیدروزیس کف دست

تزریق بوتاکس به کف دست، یک روش شناخته شده برای کمک به مدیریت هیپرهیدروزیس و روشی است که ما می توانیم به شما ارائه دهیم.

بوتاکس با کاهش توانایی اعصاب برای ارسال سیگنال به غدد عرق عمل می کند و در نتیجه تولید عرق را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

این یک درمان موثر برای مبتلایان به هایپرهیدروز اولیه است. برای کسانی که هیپرهیدروزیس ثانویه دارند، نتایج درمان می تواند متفاوت باشد. پزشک متخصص در طول مشاوره شما مناسب بودن درمان را به طور کامل ارزیابی خواهند کرد.

بوتاکس درمانی قطعی برای هیپرهیدروزیس نیست و درمان های منظم (معمولا هر سه تا شش ماه یکبار) برای حفظ فواید مورد نیاز انجام می شود. با این حال، این یک روش ایمن و موثر برای مدیریت این بیماری است.

نحوه تزریق بوتاکس کف دست چگونه است؟

در ابتدا شما توسط پزشک پوست و مو معاینه خواهید شد. اگر پزشک روش درمانی تزریق بوتاکس را برای شما توصیه کند، باید خود را برای تزریق بوتاکس به کف دست آماده کنید. خیلی بهتر می شود که اگر در گذشته سابقه حساسیت یا آلرژی و یا بیماری زمینه ای داشته اید حتما پیش از آغاز جلسه درمانی تان آن را به پزشکتان اطلاع دهید.

به منظور تزریق بوتاکس کف دست ، پزشک محل مورد نظر را بی حس خواهد کرد تا بیمار در حین انجام تزریق بوتاکس به کف دست کاملا آرامش داشته باشد. بعد از این مرحله نقاط مورد نظر را تقسیم بندی می کند و مشخص می کند که اعصاب غدد تعریق به طور دقیق در چه نقاطی قرار دارند. بعد از اینکه این نقاط را پزشک مشخص کرد، با سوزن های ریز پزشکی، بوتاکس به نقاط مورد نظر تزریق می گردد.

به صورت کلی نحوه عملکرد بوتاکس برای درمان تعریق کف دست اینگونه است که عصب های غدد عرق را فلج می کند تا تعریق در این نقاط کم کم متوقف شود.

بیشتر بخوانید: هایفوتراپی

نحوه تزریق بوتاکس کف دست چگونه است؟

در طول درمان بوتاکس چه اتفاقی می افتد؟

پس از مشاوره، درمان می تواند بلافاصله انجام شود و معمولاً بیش از 30 دقیقه طول نمی کشد. دوزهای کوچک بوتاکس به صورت شبکه ای تزریق می شود و برای به حداقل رساندن ناراحتی، قبل از درمان از یخ استفاده می شود.

تعریق بیش از حد به طور معمول ظرف 48 ساعت پس از درمان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

ما یک مشاوره اولیه رایگان ارائه می دهیم که در آن مناسب ترین درمان را برای نیازهای خاص شما مورد بحث قرار می دهیم.

چه کسانی نمی توانند تزریق بوتاکس کف دست انجام دهند؟

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا تزریق بوتاکس کف دست، برای همه افراد توصیه می گردد؟ آیا تزریق بوتاکس محدودیتی ندارد؟ پاسخ این است که بوتاکس هم مثل هر روش درمانی دیگری، محدودیت های خاص خودش را دارد.

ولی به طور کلی دسته های های زیر، نمی توانند از تزریق بوتاکس کف دست به منظور درمان تعریق کف دست کمک بگیرند:

  • زنان باردار و مادرانی که شیرده هستند
  • کسانی که دچار بیماری های عصبی هستند
  • کسانی که سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف است
  • کسانی که سن آن ها زیر ۱۸ سال است.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان!