۵ دقیقه
مقابله با خشکی پوست دست در زمان شیوع کرونا

مقابله با خشکی پوست دست در زمان شیوع کرونا

آنچه می خوانید...

با توجه به اینکه بیماری کرونا ویروس در سطح جهانی گسترش یافته است، مقامات بهداشتی تأکید کرده اند که شستن دست ها به طور منظم و صحیح حداقل به مدت 20 ثانیه می باشد تا به طور موثر شیوع ویروس ها را مهار کنند. ضد عفونی کننده های دستی الکلی که حاوی حداقل 60٪ الکل هستند نیز می توانند برای خلاصی از ویروس ها مورد استفاده قرار گیرند، اگرچه در از بین بردن آنها هیچ چیز به اندازه آب و صابون مؤثر نیستند.

روانپزشکدکتر مولازاده دکتر پوست خوب در تهران در ارائه بهترین خدمات را در زمینه درمان انواع بیماری های پوستی و حوزه جوانسازی پوست فعالیت می کنند. شما می توانید برای مشاوره با دکتر مولازاده با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا برای مشاهده نمونه کارهای به پیج اینستاگرام مراجعه فرمائید.
09120573301 – 02144287319

 

دلیل تاکید بر شستن دست ها با آب و صابون این است که، صابون می تواند غشای چربی موجود در این ویروس که به محافظت از آن کمک می کند را از بین می برد. با از بین رفتن این غشای چربی، ویروس غیرفعال می شود و به جلوگیری از شیوع آن کمک می شود. در مقابل صابون می تواند چربی های محافظ موجود در پوست شما را از بین می برد و می تواند منجر به خشکی و ترک خوردگی دست شود.

در کل اگرچه شستشوی مکرر دست، روشی مطمئن برای جلوگیری از بیماری است، اما می تواند منجر به و تشدید مشکلات خشکی پوست شود.

چرا شستن مکرر و ضد عفونی کردن دست باعث خشکی پوست می شود؟

علاوه بر اینکه آب و صابون توانایی از بین بردن ویروس ها را دارد، بلکه می تواند لایه چربی طبیعی موجود بر روی پوست دست را از بین ببرد و باعث خشک شدن آن می شود. در صورت تشدید خشکی پوست ممکن است دست ها ترک بخورند و شکاف هایی بر روی پوست ایجاد شود همچنین این شرایط ممکن است تبدیل به اگزما نیز شود.

نشانه های پوست خشک

  • پوستی خارش دار، پوسته پوسته یا ترک خورده
  • قرمزی قابل مشاهده، جوش یا پوسته پوسته شدن
  • پوستی بسیار زبر
  • افزایش حساسیت پوست بعد از شستن دست ها

مقابله با خشکی پوست دست در زمان شیوع کروناچه عواملی باعث می شود پوست دست ها خشک شود؟

شستشوی بیش از حد می تواند دست شما را خشک کند. دلیل این امر این است که پوست شما به طور طبیعی حاوی یک لایه چربی محافظی است که به مرطوب نگه داشتن پوست می شود. شست و شوی بیش از حد دست ها با صابون و آب گرم، همچنین استفاده از موادی مانند الکل و ترکیبات آن باعث می شود رطوبت از پوست دست تبخیر شود و منجر به خشکی پوست شود.

چگونه می توان از خشکی دست ها جلوگیری کرد؟

سه روش برای جلوگیری از خشکی پوست دست وجود دارد :

  • از پاک کننده هایی متناسب با pH پوست استفاده کنید

پاک کننده های پوستی که pH  متعادل

صابون های سنتی خاصیت قلیایی بالایی دارند که می تواند باعث خشکی پوست شود. یک پاک کننده با pH  متعادل به

  • دست ها را با آب خنک بشویید

ممکن است آب گرم هنگام شستشوی دست احساس خوبی داشته باشد، اما باعث خشک شدن و تحریک پوست می شود. دلیل این امر این است که لایه چربی که به عنوان محافظ پوست عمل می کند در اثر تماس با آب گرم از بین می رود. بنابراین رطوبت موجود در پوست به سرعت کاهش پیدا می کند تا زمانی که لایه چربی مجددا باز سازی شود. با افزایش سن این روند بازسازی لایه پربی روی دست بسیار کاهش پیدا می کند، بنابراین اگر دستان شما مستعد خشکی است، از شستن آنها با آب گرم خودداری کنید. در عوض آنها را با آب ولرم یا آب خنک بشویید.

  • بعد از شستن دست ها یا استفاده از ضدعفونی کننده دست، از لوسیون استفاده شود

پوست در مدت زمان 60 ثانیه بعد از شستشو ، رطوبت خود را از دست می دهد. به همین دلیل است که توصیه می شود بلافاصله بعد از شستن دست ها از لوسیون یا مرطوب کننده استفاده شود. این کار به جلوگیری از خشکی و تقویت لایه چربی پوست کمک می کند. برای اینکار بهتر است به دنبال ترکیباتی مانند سرامیدها، فیتولیپیدها، گلیسیرین، آلوئه ورا و اسید هیالورونیک باشید.

پیشگیری از ابتلا به خشکی پوست

روش های پیشگیری از خشکی پوست بسیار ساده می باشد می توان آنها را با مرطوب کننده های مناسب با پوست مرطوب نگه داشت و در صورت لزوم قبل از هر گونه فعالیتی که با آب و مواد شوینده سر و کار دارد از دستکش استنفاده کرد. همچنین استفاده از پاک کننده هایی با pH  متعادل ، آب خنک و لوسیون درست بعد از شستن دست می تواند از خشکی پوست بکاهد.

کلام آخر

یکی از روش های موثر در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا در این روزها شست و شوی مداوم دست ها با آب و صابون و ضدعفونی کردن دست ها با الکل می باشد. اما یکی از مشکلاتی تبدیل به معضل خصوصا برای خانم ها شده است، خشکی پوست دست می باشد. مراجعه به یک دکتر پوست خوب می توان از بروز مشکلات دیگری که در پی افزایش خشکی پوست به وجود می آید مانند اگزما جلوگیری کرد.

 

 

راه های ارتباطی با دکتر آزیتا مولازاده دکتر پوست در تهران:

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.