۱۳ دقیقه
لیزر-موهای-زائد-چیست

لیزر موهای زائد چیست و چه مزایایی دارد؟

آنچه می خوانید...

از دیر بازحذف و اصلاح موهای زائد در بین افراد خصوصا خانم ها دغدغه ای جدی و ناراحت کننده بوده است. روش های سنتی بسیاری است برای برطرف کردن موهای زائد، همچون بریدن و کات کردن موها به وسیله تیغ و استفاده از موبرها و سایر روش ها مثل اپیلاسیون مورد استفاده قرار می گرفتند. از میان بردن موهای ناخواسته بدن، امروزه در سراسر دنیا مورد توجه است و از بین بردن موها با لیزر یا سایر فناوری های برمبنای نور، یکی از پرطرفدارترین درمان های زیبایی است. پیش از ابداع لیزر موهای زائد، تنها روش های موقت مانند تراشیدن، کندن، دکلره کردن، برداشت با موم و یا استفاده از مواد شیمیایی برای حذف موهای ناخواسته در دسترس بود. بند انداختن- روشی برای کندن موها با استفاده از یک نخ کتانی- روشی مرسوم در برخی فرهنگ ها است. علاوه بر عدم رفع دائمی موها، این روش ها دردسر ساز و آزار دهنده هستند.

همچنین بسیاری از افراد مجبورند با از بین بردن موهای بدن به عنوان بخشی از روال معمول نظافت خود کنار بیایند و برای اصلاح موهای زائد خود به منظور داشتن پوستی بدون مو و تمیز ساعت های طولانی از عمر خود را صرف از بین بردن موهای بدن خود کنند. به طور کلی خانم ها نسبت به آقایان وقت و هزینه بیشتری را صرف انجام این روند می کنند. جای تعجب نیست که بسیاری از افراد به دنبال گزینه های دائمی تر مانند لیزر موهای زائد هستند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد لیزر موهای زائد کسب نمایید…

لیزر-موهای-زائد-چیست

موهای زائد

موی زائد همانطور که از اسمش پیداست موهایی هستند که، بر طرف کردن و ریمو کردن آن ها برای فرد ایجاد دردسر می کند. این موها موهای ضخیم و مشکی هستند که به صورت جدی زیبایی فرد را تحت شعاع قرار می دهند. در نتیجه در لیزر موهای زائد به دنبال موهایی با این خصوصیات هستند. موهایی ضخیم ،مشکی و موهایی که ریمو کردن آن به نوعی می تواند سبب آسب به پوست شود، بهترین گزینه برای لیزر هستند .

روشی همچون اپیلاسیون به دلیل کشیده شدن پوست می تواند سبب شل شدگی و آسیب به رگ ها  وبرگشت مو شود که می تواند ظاهری بد را در پوست ایجاد کند .

مناطقی از بدن که می توان لیزر موهای زائد انجام داد:

 • سینه
 • بازگشت
 • شانه ها
 • گردن
 • خط مایو
 • صورت (به جز اطراف چشم ها)

کرک ها در نواحی از بدن ،روی شکم ،کمر و..  وجود دارند این موها  در دسته موهای زائد قرار نمی گیرند و لیزر کردن آن ها ممکن است نتیجه ای نداشته باشد . زیرا قدرت این موها  بسیار پایین است و نمی تواند انرژی کافی  را برای ریمو کردن مو دریافت کند و استفاد ه از لیزر در نواحی موهای کرکی نه تنها باعث برطرف نشدن آن ها می شود بلکه حتی ممکن است در اثر تحریک زیستی مو، باعث رشد بیشتر این موها شود . پس از انجام لیزر در نواحی موهای کرکی جدا خودداری کنید.

این شکل از موهای زائد با رنگ های مو تیره تر روی رنگ های روشن پوست نتیجه بهتری دارد. دلیل این است که لیزرها ملانین (رنگ) مو را هدف قرار می دهند. حتی اگر بعضی از موها برداشته نشوند، روشن شدن رنگ آنها می تواند ظاهر موهای روی پوست را کاهش دهد. همچنین برخی از موها نیز ممکن است طی چند روز از اولین جلسه درمانی شما ریخته شود.

لیزر موهای زائد چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی برای این موضوع روشی جدید ابداع شد، لیزر موهای زائد روشی است که برای از بین بردن موهای زائد به طور دائمی مورد استفاده قرار می گیرد . این روش با تکنولوژی بالا از نور برای از بین بردن فولیکول استفاده می شود و این امر سبب می شود تا ریشه موها تضعیف شوند .

لیزر موهای زائد یک روش پرطرفدار، ایمن و بسیار موثر در از بین بردن دائمی موهای زائد بدن و صورت می باشد. اگرچه لیزر موهای زائد دقیقاً دائمی نیست زیرا برخی از متخصصین بر این باورند که در بهترین شرایط امکان رشد مجدد موها 20 تا 30 درصد پس از لیزر وجود دارد، اما هنوز هم یکی از بهترین گزینه ها برای کند کردن رشد مو در مدت زمان طولانی است.

در این تکنولوژی باید به این نکته توجه داشته باشید که لازم است لیزر موهای زائد تحت نظارت بهترین دکتر برای لیزر موهای زائد و در مراکز معتبر که مطابق با اصول پزشکی است انجام شود. دلیل آن هم در این است که نداشتن خیلی از پارامتر ها می تواند برای فرد مضر باشد و صدمات جبران ناپذیری بر پوست و زیبایی فرد داشته باشد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد

انجام  جلسات منظم برای لیزر موهای زائد امری مهم است . چرخه رشد موها به این شکل است که هر 45 روز موها دوباره رشد می کنند و زمانی باید فرد برای ادامه جلسه لیزر اقدام کند که موها مجدد رشد کرده باشند و مراجعات پی در پی  در این موارد، می تواند نتیجه ای عکس داشته باشد. یک پزشک با تجربه و خوب، می با استفاده از بهترین دستگاه لیزر موهای زائد باعث بهتر شدن نتیجه لیزر خواهد شد.

در طی لیزر موهای زائد چه اتفاقی می افتد؟

در طی لیزر موهای زائد لازم است تا بدن فرد کاملا ریلکس و آرام باشد و از عینک مخصوص استفاده شود ممکن است در حین لیزر موهای زائد کمی احساس سوزش وگرما کنید و کمی نور و اشعه لیزر از پشت عینک دیده شود . معمولا جلسات لیزر کوتاه هستند . برای قسمت های وسیع تر نیاز به زمان بیشتری است ،به طور مثال لیزر پشت و پاها در حدود 45 دقیقه زمان می برد.

لیزر موهای زائد چگونه عمل می کند؟

لیزر موهای زائد یک روش پزشکی است که باید توسط دکتر پوست و مو و تکنسین های با تجربه و ماهر انجام شود. این فرآیند از نور متمرکز برای هدف قرار دادن و آسیب رساندن به فولیکول های مو استفاده می کند.

در نتیجه با اینکار، موهای هر فولیکول از بین می رود و روند رشد آن کند می شود. رنگدانه موجود در مو لیزر را جذب می کند به طوری که انرژی روی موها متمرکز می شود. لیزر موهای زائد در موهای تیره و درشت در برابر پوست منصفانه موثر است. با این وجود چندین لیزر مختلف برای انواع و رنگ های مختلف مو و پوست و برای نواحی مختلف بدن در دسترس است.

چند روز بعد از اولین جلسه لیزر، موها می ریزد؟

برخی از موها ممکن است طی چند روز از اولین جلسه درمانی ریخته شود. به طور کلی، لیزر موهای زائد یک روند نسبتاً سریع است. مناطقی مانند پشت لب فوقانی فقط چند دقیقه طول می کشد. مناطق وسیع تر مانند پشت یا سینه ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

مزایای لیزر موهای زائد

بزرگترین مزیت لیزر موهای زائد این است که به مرور زمان موجب کاهش موهای زائد و از بین بردن آن به صورت دائمی می شود. اغلب چندین جلسه برای از بین بردن دائمی موها ضروری است، نتایج معمولا در فقط یک جلسه قابل مشاهده است. بیشتر افراد برای دستیابی به نتایج دائمی چهار تا شش جلسه نیاز دارند. همچنین برخلاف اپیلاسیون، موچین و سایر گزینه های از بین بردن موها، لیزر موهای زائد باعث ایجاد حداقل ناراحتی می شود.

سرعت و دقت این روش باعث می شود که انتخاب لیزر موهای زائد برای بسیاری از افراد گزینه ای بسیار مهمی می باشد. از آنجا که لیزر به طور خاص مو را هدف قرار می دهد، پوست اطراف آن آسیب نخواهد دید، زیرا لیزر به سرعت کار می کند و هر ثانیه یک چهارم مساحت را پوشش می دهد.

اما برخی از مزایای لیزر موهای زائد عبارتند از:

 • دقت: دستگاه لیزر می تواند به طور انتخابی موهای تیره و درشت را هدف قرار دهد، بدون این که به پوست اطراف آسیب برساند.
 • سرعت: هر پالس لیزر قطعه یک ثانیه طول می کشد و می تواند موهای بسیاری را در همان زمان حذف کند. لیزر می تواند یک قسمت تقریبا یک چهارم هر ثانیه را بردارد. نواحی کوچک مانند لب فوقانی را می توان در کمتر از یک دقیقه درمان کرد و نواحی بزرگ مانند پشت و یا پاها ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

یکی از بزرگترن مزایای  لیزر موهای زائد از بین بردن ریشه موها در هر جلسه است. در هر جلسه اشعه لیزر به گرما تبدیل می شود و توسط رنگدانه های تیره مو جذب می شوند و ریشه ها از بین می روند و مو برای همیشه از رشد و رویش باز می ماند .

بنابراین با کمک لیزر برای همیشه از شر موهای زائد خلاص می شوید .

تعداد جلسات مورد نیاز برای هر فرد متفاوت است، دکتر آزیتا مولازاده بسته به نوع پوست و رنگدانه های آن تعداد جلسات برای لیزر در هر فرد را تعیین می کند.

برخی نکات قبل و بعد از لیزر موهای زائد

چنانچه در حال برنامه ریزی برای لیزر موهای زائد خود می باشید، ابتدا باید نکات مربوط به آمادگی های لازم قبل از لیز موهای زائد را از پزشک خود سوال نمایید و می بایست قبل از درمان شش هفته قبل از پروسه از جراحی، اپیلاسیون، و الکترولیز استفاده نکرده باشید. به این دلیل است که لیزر ریشه های موها را هدف قرار می دهد که به طور موقت از بین بردن یا ریزش آن ها برداشته خواهد شد.
بعد از لیزرموهای زائد بهتر است که از قرار گرفتن در معرض تابش خورشید، جلوگیری شود.
درست قبل از عمل، موهای شما که تحت درمان قرار می گیرند، به چند میلی متر بالاتر از سطح پوست بریده می شوند. تجهیزات لیزری با توجه به رنگ، ضخامت و محل موی که در حال درمان است و همچنین رنگ پوست شما تنظیم می شود. چنانچه مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد را به درستی انجام دهید، به نتیجه مطلوب و بهتری دست پیدا می کنید و همچنین باعث می شود تا آسیبی به پوست شما وارد نشود.

موارد منع لیزر موهای زائد

 • خانم هایی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارند.
 • افرادی که پوست خود را برنزه کرده اند.
 • افرادی که از داروهای شیمیایی و هورمونی استفاده می کنند.
 • افرادی که به بیماری لوپوس مبتلا هستند.
 • افرادی که به بیماری های پوستی مانند پسوریازیس مبتلا هستند.
 • افرادی که از ماینوکسیدیل استفاده می کنند.
 • افرادی که راکوتان مصرف می کنند، زیرا راکوتان باعث کاهش اثر بخشی لیزر شده و با نازک کردن پوست ریسک سوختگی و اسکار بعد از لیزر را افزایش می دهد.
 • افرادی که به آکنه، گوشت اضافه، اگزما، تبخال، جوش چرکی یا کلوئید دچار هستند.
 • افرادی که عفونت فعال در محل لیزر دارند.

نحوه لیزر نمودن موهای زائد بدن

در لیزر موهای زائد، با استفاده از انرژی بسیار متمرکز، فولیکول های مو هدف قرار می گیرند و پالس های نور منتشر می شوند. انرژی لیزر به رنگدانه مو جذب شده است، به همان شیوه نور خورشید به لباس تیره تر جذب می شود. به همین دلیل، ریزش موی لیزر برای افرادی که دارای موهای تیره، درشت و آرایشی مناسب هستند بهتر عمل می کنند. با این حال، افراد بدون این ترکیب هنوز می توانند نتایج خوبی کسب کنند. پوست هر فرد متفاوت است، به همین دلیل پزشک پوست ابتدا یک جلسه مشاوره را برای متقاضی در نظر می گیرد و تمام مزایا و در صورت داشتن عوارض توصیف می نماید.
در طول دوره 1 تا 3 هفته، موهای لیزر شده کاهش می یابد. این فرایند نیاز به یک سری درمان دارد، اما نتایج فقط بعد از اولین بار می تواند اثبات شود که حتی درمان اولیه نیز ممکن است موثر باشد. با هر درمان به تدریج در می یابید که موهای بدم کم و کمتر شده است. به منظور رسیدن به نتایج ایده آل و فوق العاده بهتر است که تمام جلسات را طی کنید تا رشد موهای زائد در بدن شما به طور کامل متوقف شود. در صورتی که به یک پزشک پوست حاذق مراجعه شود علاوه بر لطافت و شادابی پوست باعث نرمی و ابریشمی شدن پوست نیز می شود.

کاندیدای مناسب لیزر موهای زائد

 • افرادی که از سلامت جسمی و روانی برخوردار هستند.
 • افرادی که در ناحیه لیزر سابقه مشکلات پوستی و عفونت ندارند.
 • افرادی که نمی خواهند از روش های سنتی برای رفع موهای زائد خود استفاده کنند.
 • افرادی که پوست روشن و موی تیره دارند. البته امروزه با پیشرفت دستگاه های لیزر، لیزر موهای زائد برای پوست تیره نیز امکان پذیر و موثر می باشد.

آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آقای لیزر موهای زائد به خصوص در ناحیه بیکینی می تواند باعث نازایی یا سرطان تخمدان شود یا خیر؟ خیلی از افراد به دلیل اینکه تصور می کنند لیزر موهای زائد چنین عوارض خطرناکی را با خود به همراه دارد، از انجام آن منصرف می شوند. اما بنابر تحقیقات انجام شده هیچ گونه ارتباطی بین لیزر موهای زائد و نازایی وجود ندارد و افرادی که کاندیدای مناسبی برای لیزر موهای زائد هستند می توانند آن را انجام دهند. به دلیل اینکه لیزر فقط رنگدانه های موجود در فولیکول های مو را تحت تاثیر قرار می دهد و عمق نفوذ آن کمتر از یک میلی متر می باشد، در نتیجه راهی به تخمدان، رحم و اندام های داخلی بدن پیدا نمی کند و در ناباروری فرد تاثیری نخواهد گذاشت. از این رو خانم ها می توانند بدون هیچ گونه نگرانی لیزر موهای زائد را انجام دهند.

نکاتی مهم در مورد لیزر موهای زائد

 • فرد ایده آل برای استفاده از لیزر مو فردی با پوست روشن و موهای تیره رنگ است گرچه با فناوری های امروز در تمام انواع تیپ های پوستی با موفقیت قابل انجام است.
 • موهای نازک و کرکی و نیز موهای سفید، بلوند، قرمز و بور بسیار به سختی با دستگاه های کلاسیک قابل درمان هستند و در اغلب موارد حذف این موها ناممکن است.
 • از برداشتن موها با موم و ایپلاسیون با بند قبل از لیزر موهای زائد باید خودداری شود.
 • لیزر هم برای فرد متقاضی و هم برای انجام دهنده ملاحظات ایمنی در بر دارد.
 • قبل از درمان باید رضایت نامه آگاهانه با تمام بیماران مرور شود.
 • طول موج، اندازه، پهنای پالس و بالاخره میزان خنک سازی پوست متغیرهای کلیدی هستند که می توانند برای تنظیم واکنش های لیزر- بافت اختصاصی برای هر بیمار، مورد استفاده قرار گیرند.
 • به تقریب،تنها حدود 15 تا 30% موها در هر جلسه درمان با تنظیم ایده آل پارامترهای درمان قابل حذف شدن هستند. مابقی موها معمولا نازک تر و کمرنگ می شوند.
 • در صورتی که به یک پزشک پوست حاذق و باتجربه مراجعه شود، لیزر موهای زائد هیچ گونه عوارضی را برای متقاضی در پی نخواهد داشت.

کلام آخر

بالا بودن هزینه های اعلام شده از سوی بسیار از کلینیک ها صرفا تضمینی برای کاهش تعداد جلسات درمانی نمی باشد. بنابراین فریب تبلیغات دروغین را نخورید. لیزر موهای زائد هزینه نسبتاً بالایی دارد. بنابراین، بهتر است قبل از هر اقدامی در این خصوص، با بهترین دکتر پوست در غرب تهران،  یک جلسه مشاوره داشته باشید تا نوع پوست شما مورد بررسی قرار گیرد تا بر آن اساس پزشک شما تعیین کند تا به چند جلسه درمانی نیاز خواهید داشت و هزینه آن چقدر است. با این حال، هزینه لیزر موهای زائد بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. اندازه منطقه و مدت زمان لازم برای انجام مراحل به تعیین هزینه کمک می کند.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *