۹ دقیقه
جوانسازی-با-آر-اف-فرکشنال

جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال

آنچه می خوانید...

یکی از به روز ترین روش های جوانسازی پوست، روش آر اف فرکشنال (Fractional RF) می باشد که روشی ایمن و بی خطر بدون نیاز به عمل جراحی با نتایج بسیار خوب و ماندگار می باشد. برای انجام این روش از امواج رادیویی ایمنی استفاده می شود که به لایه میانی پوست نفوذ کرده و سبب تحریک کلاژن سازی و تغییرات موثر دیگر در ساختمان پوست می شود. این تغییرات سبب زیباسازی و جوانسازی پوست شده و سبب تحریک تولید الیاف کلاژن می شود. برای این کار توسط دستگاه های RF انجام می شود. این دستگاه ها با ایجاد گرما با امواج رادیوفرکوئنسی که طیفی از نور می باشند انجام می شود. در ادامه مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی درباره جوانسازی پوست با روش آر اف فرکشنال در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

آر اف فرکشنال چیست؟

آر اف فرکشنال، روشی است که با استفاده از سوزن ها ی طلا آر اف را به داخل پوست می برد و باعث سفتی پوست می شود و یکی از روش های جوانسازی پوست می باشد. آر اف فرکشنال دستگاه و تکنولوژی نوین و جدیدی است که در سال های اخیر وارد بازار شده است که در جوانسازی و رفع اسکار ها می توان از آن استفاده کرد. در واقع از دو تکنولوژی میکرونیدلینگ و جریان رادیوفرکوئنسی استفاده می کند یعنی هر دو در یک دستگاه ترکیب شده است که سوزن های ظریفی به دستگاه متصل می شود که برای هر بیمار جداگانه تهیه می شود و سوزن ها بسیار ظریف هستند و به قطر بیست میکرون وجود دارند و با هر شاتی که زده می شود این سوزن ها با عمق های متناسبی با هر فردی که دکتر پوست  خوب تعیین می کند به داخل پوست می رود و در عمق پوست جریان رادیوفرکوئنسی بین سر سوزن ها در واقع تابیده می شود و در واقع وارد بافت می شود.

مزایای آر اف فرکشنال

جریان رادیوفرکوئنسی باعث گرما در بافت می شود رشته های کلاژن را جمع می کند و باعث جوانسازی پوست می شود و بافت پوست کلاژن سازی جدید را ایجاد می کند. تمام این موارد باعث زیبا سازی پوست صورت یا پوست قسمت های دیگر بدن می شود. یکی از روش هایی که برای درمان اسکار ها در کنار دیگر درمان ها استفاده می شود آر اف فرکشنال است. نکته ی بسیار مهم برای آر اف فرکشنال این است که درد و خونریزی و زخم ندارد و یک روش غیر تهاجمی است. بنابر این برای هر پوستی قابل انجام است برای مثال پوست های تیره و روشن می توانند انجام دهند و در هر فصل و زمانی از سال قابل انجام است و خیلی راحت از این دستگاه استفاده می شود و در حدود بیست دقیقه الی نیم ساعت نزدیک به 500 شات در هر جلسه برای هر بیمار کار می کند و در عمق های مختلف مثل 1 ، 1.5 یا 2 میلی متر برای بیمار کار می شود و بعد از چند هفته نتیجه آن دیده می شود . در این روش باعث لیفت ابرو و درمان افتادگی پلک نیز می شود.همچنین آر اف چون منجر به کلاژن سازی پوست می شود پوست را روشن تر می کند.

 

موارد استفاده درمان آر اف فرکشنال

 • همزمان با ورود سوزن های بسیار ظریفی که وارد پوست می شود امواج رادیویی در بخش درم پوست ایجاد گرما می کند که این گرما موجب ایجاد کلاژن های جدید در منطقه می شود.
 • از کاربردهای مهم و موثر لیزر آر اف فرکشنال سف کردن و درمان شلی پوست می باشد. در واقع لیزر آر اف فرکشنال این قابلیت را دارد که یک لیفتینگ بدون جراحی در پوست ایجاد کند. نتیجه آر اف یک بار پس از گذشت چند روز و دومین اثر خود را پس از گذشت سه تا چهار هفته در پوست میگذارد.
 • از لیزر آر اف می توان برای رفع غبغب نیز استفاده کرد. معمولا پس از یک تا دو جلسه اثر این لیزر در ناحیه غبغب مشاهده می شود و از آنجاییکه آر اف فرکشنال یک روش کاملا غیرتهاجمی می باشد از آن می توان به عنوان یک گزینه بسیار مناسب در درمان غبغب نیز استفاده کرد. همچنین از آر اف فرکشنال نیز می توان در شلی پوست گردن نیز با استفاده کرد.
 • می توان درمان افتادگی پوست را به طور تدریجی با آر اف فرکشنال درمان کرد . روند افتادگی پوست در طولانی مدت رخ می دهد  پس با این دستگاه  می شود زمان را کندتر کرد و به تاخیر انداخت و از آنجایی که بسیاری از افراد از جراحی لیفت صورت واهمه دارند و اینکه در سنین پایین بهتر است این جراحی را انجام نداد استفاده از آر اف فرکشنال توسط پزشک پوست بهترین راه درمان است.
 • لیزر آر اف فرکشنال در درمان چروک های پوستی به خصوص چروک های دور چشم و زیر چشم هم اثرات مثبت و خوبی ایجاد کند. به طوری که یک ماه پس از درمان نتایج شگفت انگیزی در این ناحیه مشاهده می شود.
 • کاربرد دیگر لیزر آر اف فرکشنال، در درمان چربی های بیش از حد پوست و تنگ تر کردن منافذ باز پوستی می باشد. نزدیک به 70 درصد از چربی های سطح پوست پس از انجام آر اف از بین می رود و درمان منافذ باز پوستی به صورت نسبی است و برای اکثر بیماران نیز قابل قبول است.
 • برای درمان جوش صورت و اسکار آکنه نیز می توان از لیزر آر اف فرکشنال نیز استفاده کرد. کاهش میزان جوش ها پس از انجام لیزر بسیار قابل توجه می باشد. همچنین اسکارهایی که پس از بهبودی روی پوست ایجاد می شود را می توان با این لیزر از بین برد. ترکیب روش آر اف فرکشنال و لیزر co2 معمولا نتیجه بهتری را ایجاد می کند و اثربخشی را نیز بالاتر می برد.
 • این تکنولوژی در درمان ترک های پوستی به خصوص استریاها نیز اثر بسیار مطلوبی را دارد. البته ذکر این نکته ضروری است که با استفاده از این لیزر ترک ها به طور کامل از بین نمی روند اما وضوح بسیار کمی پیدا می کنند.

مراحل انجام آر اف فرکشنال

بهتر است در روز درمان با آر اف، خانم ها با صورتی تمیز و بدون آرایش و آقایان با صورتی اصلاح شده  مراجعه کنند. قبل از شروع درمان معمولا یک کرم بی حسی توسط بهترین دکتر پوست بر روی کل پوست صورت زده می شود. پس از 30 دقیقه که پوست کاملا بی حس شد باید شسته و ضدعفونی شود. بسته به محل درمان و شدت عارضه چیزی حدود  10 تا 30 دقیقه زمان لازم است. لازم است هر فردی، سوزن های مخصوص به خودش را تهیه کند. این سری های سوزن برای جلوگیری از انتقال عفونت و بیماری برای هر شخص به صورت جداگانه تهیه می شود و تنها قابل استفاده برای یک فرد خواهد بود.

مراقبت های بعد از آر اف فرکشنال

در آر اف فرکشنال هیچ گونه آسیبی به لایه سطحی پوست وارد نمی شود فقط امکان این وجود دارد که تا 48 ساعت بعد پوست قرمز باشد که برای کاهش التهابات پوست می توان از کمپرس یخ استفاده کرد.

دکتر آزیتا مولازاده با انجام لیزر آر اف فرکشنال به درمان انواع مشکلات پوستی می پردازد.

کاربردهای آر اف فرکشنال

 • سفت کردن پوست
 • لایه برداری و جوانسازی پوست
 • درمان چروک های پوستی
 • کنترل ترشح بیش از حد چربی پوست
 • لیفت و سفت کردن صورت
 • بالا بردن ابروها
 • لیفت پوست گردن، رفع غبغب، رفع خط خنده و کاهش چروک های دور لب
 • درمان شلی پوست
 • درمان افتادگی پلک
 • درمان آکنه، اسکار یا جوش صورت
 • درمان تعریق بیش از حد
 • درمان ترک های پوستی
 • جوانسازی پوست دست و رفع لکه های قهوه ای روی دست
 • رفع زائده های پوستی، لکه های پوستی، آفتاب سوختگی و روش کردن پوست صورت

عملکرد آر اف فرکشنال چگونه است؟

روش آر اف فرکشنال بر لایه های سطحی یا عمقی پوست تاثیر می گذارد. پوست ما از چند لایه تشکیل شده است که سطحی ترین آن روپوست یا اپی درم نامیده می شود. در زیر اپی درم، لایه درم قرار گرفته است که در فرآیند پیری تحلیل می رود و سبب پیر پوستی می شود. آر اف سبب تحریک کلاژن سازی از طریق تبدیل انرژی امواج رادیویی در لایه درم به گرما می شود، زیرا افزایش دما یکی از عوامل تحریک کلاژن سازی است.

این روش همچنین سبب فعال کردن فیبروپلازی نیز می شود. فیبروپلازی فرآیندی است که در آن بدن، بافت های فیبروزی می سازد. بافت های فیبروزی سبب تحریک کلاژن سازی شده و سبب می شود که این رشته های پروتئینی کوتاه تر و مستحکم تر شوند. بافت فیبروز زمانی ایجاد می شود که به هر بافت طبیعی بدن آسیبی رسیده باشد. درست مانند بافت زبر و ضخیمی که روی زخم های سطحی پوست را می پوشاند. در روش آر اف فرکشنال به نقاطی از پوست آسیب های انتخابی وارد می کنیم تا بافت فیبروزی تشکیل شود. به این ترتیب لایه درم ضخیم شده و کلاژن سازی افزایش پیدا می کند.

موارد منع آر اف فرکشنال

 • خانم های باردار و شیرده
 • افرادی که فشار خون بالایی دارند.
 • کسانی که به دیابت مبتلا هستند.
 • افرادی که به تازگی در معرض نور خورشید بوده اند و پوستشان شل شده است.
 • افرادی که عفونت و التهاب در موضع مورد نظر برای آر اف دارند.

عوارض آر اف فرکشنال

در این روش نیازی به طی کردن دوره بهبودی طولانی مدت نیست، اما تورم به مدت دو تا سه روز ممکن است باقی بماند. خطراتی مانند سوختگی، زخم و برجستگی های موقتی از جمله عوارض احتمالی این روش می باشد که شما می توانید با مراجعه به پزشک پوست و مو حاذق و با تجربه از بروز این عوارض جلوگیری به عمل آورید.

فاصله جلسات بین لیزر RF فرکشنال

فاصله جلسات انجام آر اف یک ماه است و ماهی یکبار استفاده می شود و بعد از آن هر 6 ماه یکبار توسط دکتر پوست توصیه می شود بهترین سن استفاده بین 35 تا 50 سال می باشد و بعد از 50 سال معمولا از لیزر استفاده می شود مثل لیزرهای فرکشنال .

هزینه آر اف فرکشنال

هزینه RF فرکشنال برای هر فرد متفاوت است، اما اکثر افراد برای دستیابی به نتیجه مطلوب به 3 تا 6 جلسه نیاز دارند. عوامل مختلفی مانند نوع دستگاه و به روز بودن آن، پزشک، تعداد جلسات، موضع مورد نظر برای انجام RF و … در برآورد قیمت نهایی موثر می باشد برای اطلاع از قیمت دقیق این روش با مطب دکتر آزیتا مولازاده در تماس باشید.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.