۵ دقیقه
کرایوتراپی

همه چیز درباره کرایوتراپی

آنچه می خوانید...

امروزه، روش های زیادی برای  کاهش سوخت و ساز سلول های بدن صورت گرفته است که یکی از این ها را می توان به کریوتراپی اشاره کرد. در این پروسه، اقدام به کاهش دمای بدن و یا سرما درمانی برای کنترل برخی از سلول های بدن می نماید تا پوست کمتر دچار التهاب و اسپاسم شود. از دستگاه کرایوتراپی به منظور درمان برخی از بیماری های مانند: زگیل تناسلی، بواسیر، یبوست و دردهای بعد از عمل با پرتودرمانی نیز استفاده می شود. برای درمان این عارضه، چنانچه به بهترین پزشک پوست و  مو مراجعه شود، نتایج می تواند موفقیت آمیز باشد. کریوتراپی هیچ گونه عوارض جانبی را به همراه ندارد و روشی غیر تهاجمی و مورد اعتماد می باشد.

از روش کرایوتراپی به منظور درمان ملانوم یا برخی از سرطان ها نیز استفاده می شود که هزینه ای آن نسبت به دیگر روش های درمانی مناسب و به صرف تر می باشد. در این روش نقاط مختلف بدن را در معرض سرما قرار می دهند. روش های جدید سرمادرمانی می تواند در درمان افرادی که التهاب و درد شدید دارند، مفید باشد. به طور کلی قرار دادن بدن به طور کامل یا بخشی از آن در معرض سرما کرایوتراپی گفته می شود. این روش برای ارتقا سلامت بدن استفاده می شود.

 

کرایوتراپی

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که کرایوتراپی چیست و آیا دارای عوارض می باشد؟همه افراد می توانند کرایوتراپی انجام دهند؟برای درمان زگیل های گوشتی کرایوتراپی روشی موثر می باشد؟ در ادامه مقاله به پرسش های شما پاسخ می دهیم. با ما همراه باشید…

نقش کرایوتراپی بر بدن

کرایوتراپی، روش رایجی برای درمان ضایعات پوستی است که معمولا به صورت سرپایی انجام می شود. در این روش سلول های مورد نظر در اثر سرد شدن ناگهانی، شروع به تخریب می کنند و در نهایت پس از چند روز از بین می روند.

کرایوتراپی، نقش بزرگی برای ورزشکاران ایفا می کند. این روش جزیی از سبک زندگی ورزشکاران است. به این ترتیب که با استفاده از این روش سرعت و فعالیت بدن برای ترمیم های خفیف برای افزایش بافت مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی عمکلرد بدن افزایش پیدا می کند. همچنین کرایوتراپی باعث بهبود کیفیت خواب و متابولیسم بدن می شود.می توان گفت که نقش پاکسازی پوست را نیز دارا می باشد.

مزایای کرایوتراپی ( سرما درمانی)

 • حذف کردن برخی از ضایعات ویروسی مثل: زگیل و مولوسکوم کنتاژیوزوم
 • اصلاح ضایعات عروقی مانند: انواع همانژیوم‌ها از جمله سارکوم کاپوزی
 • برطرف نمودن تغییر رنگ پوست (پیگمانتاسیون ها): مانند لک‌های ناشی از آفتاب و لنتیگو
 • برداشتن کیست‌ها و ضایعات توموری خوش خیم مانند: میلیا، اضافات گوشتی (skin tag) و کراتوز سباسه
 • محو نمودن برخی از ضایعات پیش بدخیمی: مانند کراتوز آکتینیک
 • برداشتن اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئیدها

انواع کرایوتراپی

 

کرایوتراپی دارای انواع مختلفی می باشد، از جمله:

 • کرایوتراپی با نیتروژن مایع که دمایی بین 196- تا 210- درجه سانتی گراد
 • کرایوتراپی برف دی اکسید کربن
 • کرایوتراپی با DMEP

کاربرد کرایوتراپی

 

مزایای-کرایوتراپی

 

جهت از بین بردن زائده های پوستی مانند زگیل تناسلی و غیر تناسلی، خال گوشتی، درمان هموروئید، بیمارهای دهان و تومورهای استخوانی… که توسط پزشک پوست تشخیص داده می شوند، می توان از کرایوتراپی استفاده کرد. در این روش تمامی زائده ها توسط گاز ازت به صورت ناگهانی فریز شده و از بین می روند.

 

هدف اصلی کرایوتراپی

هدف ار انجام کرایوتراپی، کاهش رشد و تولید مثل سلولی، افزایش بقای سلولی، کاهش التهاب کاهش درد، اسپاسم و افزایش تنگ شدن عروق و تخریب سلولی است.

 

آیا کرایوتراپی عوارض جانبی با خود به همراه دارد؟ 

ابتدا باید متذکر شویم در صورتی که به یک پزشک پوست حاذق و باتجربه مراجعه شود، هیچ گونه عوارضی را در پی نخواهد داشت اما ممکن است که برخی از علائم در فرد ایجاد شود که به مرور و با گذر چند ساعت برطرف خواهد شد.

 1. احساس درد و سوزش به مدت 20 تا 30 دقیقه همراه با قرمزی ناحیه مورد نظر صورت می گیرد.
 2. ایجاد تاول در 24 ساعت اول در ناحیه مورد نظرکه امری طبیعی می باشد.
 3. این روش را نمی توان به راحتی تجویز کرد، زیرا هنوز فواید و مضرات آن مشخص نیست پس در انجام آن باید احتیاط کرد و نزد هر پزشکی صورت نگیرد.

 

کاندیدای مناسب برای کرایوتراپی

گفته می شود که کرایوتراپی روشی مطمئن و ایمنی است که هیچ گونه محدودیت سنی ندارد، اما بهتر است که  افراد مسن و کودکان از این روش استفاده ننمایند زیرا احتمال تشکیل تاول و اسکار می شود.

این روش مناسب افرادی است که برای درمان و پیشگیری از برخی بیماری هایی که پزشک پوست  تجویز نموده است مگر بیماران دیابیتی زیرا باعث ایجاد زخم برای آنان می شود.

خانم های باردار و یا افرادی که دارای پوست تیره اند، مناسب کرایوتراپی نمی باشند.

 

مراقبت های پس از عمل کرایوتراپی

در صورتی که کرایوتراپی در اطراف چشم و نزدیکی به آن صورت گیرد، ممکن است که بعد از این پروسه پلک دچار کمی تورم شود که جای نگرانی ندارد و بعد از گذر چند روزی برطرف خواهد شد. این روش نیاز به مراقبت و بستری شدن ندارد و فرد بعد از این نوع درمان قادر است که به امور روزمره زندگی و فعالیت های زندگی بپردازد.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.