۵ دقیقه
پی آر پی (PRP)

تزریق پی آر پی (PRP)

آنچه می خوانید...

تزریق پی آر پی ( PRP )

پی آر پی به معنای  PLASMA RICH PLATELET یعنی پلاسمای غنی شده از پلاکت است. یک روشی است که در آن از خون فرد استفاده می شود. مقداری از خون شخص دریافت می شود و در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می شود. قسمتی از پلاسمای جدا شده که حاوی مقدار زیادی پلاکت تغلیظ شده که این پلاکت ها حاوی هورمون های رشد می باشد از طریق کیت های خاص با استاندارد بالا در محل های مورد نظر تزریق می شود.

پلاکت ها یکی از المان های خونی می باشند مانند گلبول سفید و گلبول قرمز، در جریان خون ما وجود دارند و دائم در حال حرکت هستند.

دکتر مولازاده دکتر پوست خوب در تهران با ارائه بهترین خدمات جهت پی آر پی به طور تضمینی انجام می دهند، شما می توانید برای مشاوره با دکتر مولازاده با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
09120573301 – 02144287319

نحوه عملکرد پلاکت ها در  پی آر پی

 • با ایجاد لخته جلوی خونریزی را می گیرند.
 • قسمت هایی از بدن که دچار آسیب شده ترمیم و بازسازی سلولی را انجام می دهند.

گیج مناسب برای خون گیری قبل از پی آر پی

انتخاب رگ و گیج سوزنی که پزشک با آن از بیمار خون گیری می کند، بسیار حائز اهمیت است. گیج سوزن معمولا در سازمان انتقال خون 14 می باشد، اما در این روش از گیج سوزن درشت استفاده می کنند تا عمل خون گیری سریع انجام شود. زمان خون گیری بسیار اهمیت دارد زیرا اگر خون گیری از فرد در یک زمان مشخصی استحصال نشود بعد از آن زمان پلاکت از خون تهیه نمی شود.

در پی آر پی حداقل گیجی که برای خون گیری می توان از آن استفاده کرد گیج 19 می باشد. هر چقدر این گیج ریز تر شود مرگ سلولی به دلیل از بین رفتن حالت گرانولار پلاکت ها ، اتفاق می افتد. مساله مهم دیگری که در خون گیری وجود دارد، فرم خون گیری می باشد. برای گرفتن خون ابتدا انتخاب رگ مناسب پیدا شود و بدون فشار به رگ وارد کیسه خون شود.

تمام فرآورده های خونی با یک دما و سرعت به خصوص جداسازی می شوند. برای گرفتن پلاکت دمای 22 درجه ضروری است. در مرحله اول جداسازی سرعت سانتریفیوژ باید کم باشد و زمان طولانی و در مرحله دوم  باید سرعت سانتریفیوژ زیاد می شود و زمان کم باشد.

فرآیند تزریق پی آر پی PRP

در ابتدا مقداری خون از فرد مود نظر گرفته می شود و در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می شود. این دستگاه لوله های خون را حول یک محور افقی می چرخاند. نیروهای گریز از مرکز اجزای تشکیل دهنده خون مانند پلاکت، گلبول های سفید و قرمز را از یکدیگر تفکیک می کند. پلاکت تفکیک شده توسط سرنگ از لوله خارج شده و پس از افزودن برخی ترکیبات مفید دیگر به موضع تزریق می شود.

این پلاکت ها حاوی مقادیر بالای عوامل رشد بافتی می باشند که این عوامل رشد در روند ترمیم و بازسازی بافت های بدن کمک بسیاری می کند. تکثیر و افزایش این سلول های پوستی منجر به افزایش کلاژن و الاستین در پوست می شود در نتیجه بافت های آسیب دیده نیز ترمیم پیدا می کند.

تعداد جلسات تزریق PRP

تعداد جلسات و فواصل تزریق  پی آر پی ( PRP ) بر حسب شرایط بیمار متفاوت است و در هر شخص با شخص دیگر ممکن است یکسان نباشد. برای دریافت یک نتیجه بهتر از پی آر پی تمام جلسات درمانی که توسط پزشک تعیین می شود باید به صورت کامل انجام شود. حداقل زمان لازم برای بهبود و ترمیم ناحیه آسیب دیده یک دوره 6 ماهه خواهد بود. همچنین داشتن یک نتیجه درمانی مناسب و موثر به تجربه و مهارت پزشک و اجرای دقیق انجام این روش می باشد.

موارد استفاده از پی آر پی

 • افزایش قطر و رشد موهای کاشته شده یا نرمال (جهت تقویت فولیکول های مو و ایجاد رویش مجدد)
 • جوانسازی پوست: سلولی های بنیادین تزریق شده تبدیل به سلول های نهایی و این سلول ها باعث ایجاد کلاژن، الاستین، قوام و جوانسازی پوست می شوند و از پیری پوست جلوگیری می کند.
 • بعد از لیزرهای تهاجمی
 • رفع تیرگی دور چشم ها
 • در بهبود زخم ها
 • در مسائل ارتوپدی پلاکت ها به مفصل زانو جهت تحریک غضروف سازی تزریق می شود. سلول های بنیادین تبدیل به سلول های غضروف ساز می شود و باعث کاهش درد می شود.
پی آر پی (PRP)
پی آر پی (PRP)

عوامل موثر در کیفیت پی آر پی

 • تعداد پلاکت ها خون هر فرد
 • نوع کیت و نحوه انجام تکنیک ها

عوارض تزریق پی آر پی

از آنجایی که در روش پی آر پی از خون خود فرد در روش درمان مورد استفاده قرار می گیرد احتمال ایجاد عوارض ناشی از این روش بسیار کمتر خواهد بود و احتمال انتقال بیماری های مختلف بسیار کاهش پیدا می کند.

اقدامات لازم قبل از تزریق پی آر پی

 • قبل از انجام پی آر پی از مصرف هر گونه داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن مصرف نشود زیرا ممکن است در لخته شدن طبیعی خون اختلال ایجاد کند.
 • به مقدار کافی مایعات بنوشید.
 • روز درمان هیچ آرایشی نداشته باشید.

مراقبت های بعد از تزریق پی آر پی

 • یک تا دو روز پس از پی آر پی از شستن ناحیه تزریق خودداری شود.
 • از قرار گیری در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب شود.
 • هیچ فشاری به ناحیه تزریق نباید وارد شود تا تاثیر پی آر پی به خوبی اعمال شود.
 • تا دو هفته هیچ اقدام درمانی بر روی پوست انجام نشود.
 • در صورت داشتن درد تا حد امکان از مصرف مسکن ها و داروهای ضدالتهابی خودداری کرده و با پزشک خود در این خصوص مشاوره های لازم را انجام دهید.

برخی از خدمات دکتر آزیتا مولازاده:

تزریق چربی به روش نانوفت

مزوتراپی موی سر

تزریق چربی به صورت

جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال

راه های ارتباطی با دکتر آزیتا مولازاده:

تهران – فلکه دوم صادقیه، بین پاساژ تهرانی و گلدیس ، خیابان پرویز ، ساختمان سهیل ، پلاک 19 ، طبقه 4 ، واحد 11

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفده =