۹ دقیقه
تزریق-بوتاکس-زیر-بغل-چیست؟

تزریق بوتاکس زیر بغل چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

یکی ازعوامل ناراحت کننده و استرس زا برای افراد، تعرق بیش از حد می باشد که آن ها را بسیار خجالت زدهکرده و منجر به کاهش اعتماد به نفس می شود. متقاضیان برای بهبود این عارضه در زیر بغل، اقدام به تزریق بوتاکس زیر بغل می نمایند. یکی از فواید و مزایای تزریق بوتاکس باعث ریلکس شدن عضلات غدد عرق شده می شود که فرآیند تعرق را بسیار کم می کند. غدد تعرق در تمام قسمت های بدن مانند زیر بغل، کف دست ها و پاها و سایر نقاط بدن فعال است که باید پالس های عصبی همچون هیجانات و استرس ها را خنثی کرد. گاهی تعرق در زیر بغل به علت اختلالات و ناهنجاری هایی است که سبب تعرق می شود. باید گفت که برای تزریق بوتاکس حتما باید به یک پزشک پوست حاذق مراجعه شود تا نتایج موفقیت آمیز و ایده آل باشد. باید گفت که این پروسه هیچ گونه عوارض جانبی را به همراه ندارد و روشی کاملا ایمنی و غیر تهاجمی می باشد که با تزریق بوتاکس زیر بغل می توان با اسپری های حاوی کلراید آلومینوم که ریسک ابتلا به سرطان پوست را دارد را کاملا از بین ببرد. در این مقاله قصد داریم در مورد تزریق بوتاکس زیر بغل اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دهیم، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

تزریق-بوتاکس-زیربغل

علل عرق کردن

 تعریق و خروج عرق از بدن به تعادل درجه حرارت بدن کمک می کند و دمای بدن را کاهش می دهد. یکی از علل تعریق زیاد پرکاری تیروئید است، در این مورد دمای کل نقاط بدن افزایش می یابد و در نتیجه تعریق در نقاط مختلف بدن صورت می گیرد. اگر عرق کردن از نوع پرکاری تیروئید باشد، معمولا آب حاصل از این عارضه به صورت گرم جاری می شود. اما در برخی افراد غدد عرقی فعالیت زیادی دارند و در نتیجه ی این فعالیت فراوان تعریق بیش از حالت عادی صورت می گیرد. عارضه تعریق زیاد در این افراد چون منطقه ی مشخصی ندارد، در نتیجه با عوارض خاصی از جمله پرکاری تیروئید صورت می گیرد. تعریق در این افراد بیشتر به صورت  آب سرد است و منشا بیشتر این تعریق ها هیجانات روحی و اضطرابی یا به اصطلاح هایپرهیدروز، می باشد. باید گفت که افراد با عرق کردن باعث  ایجاد بوی بد و ظاهر نامناسب بخصوص در فصول گرم سال خواهند شد.

بطور مثال تعریق بیش از حد ناحیه ی کف دست می تواند تحت تاثیر شرایط پراضطراب و تنش زای روحی صورت می گیرد که استرس فرد را افزایش می دهد.شرایط روحی تنش زا و اضطراب آور سبب تحریک سیستم سمپاتیک بدن شده که منجر به افزایش ضربان قلب، تند شدن ریتم تنفس، افزایش فشار خون و در نتیجه تعریق می شود.

 با تکرار شدن این سیکل و تاثیر آن بر سیستم سمپاتیک میزان تعریق افزایش پیدا می نماید. معمولا اولین راه برای مقابله با تعریق زیاد با این منشا، کاهش استرس با تنفس عمیق و ریلکس کردن عضلات بدن و کاهش تنش های ایجاد شده ی بدنی، پیشنهاد می شود.

راه حل امروزی و مؤثر و کارآمد برای کاهش تعریق تزریق بوتاکس در موضع مورد نظر است که ازFDA مورد تایید قرار گرفته است. از این تزریق برای کاهش تعریق در نواحی ای مانند زیربغل کف دست و پا استفاده می شود.

 

کاندیدای مناسب برای تزریق بوتاکس زیربغل

 

 • افرادی که به مواد شدید هایپرهیدروزیس مبتلا هستند.
 • افراد مناسب برای این تزریق باید بالای 18 سال سن داشته باشند.
 • افرادی که هیچ گونه اختلال و ناهنجاری گفتاری و یا تنفسی ندارند.
 • این روش مناسب افرادی است که تعرق بیش از اندازه دارند واز این عارضه رنج می برند.
 • افراد باید هیچ گونه بیماری خاصی علی الخصوص پوستی نداشته باشند.
 • کاندیدای این روش باید هیچ گونه داروی خاصی را مصرف نکنند.
 • از لحاظ روحی و روانی در سلامت کامل باشند و به بیماری های عصبی مبتلا نباشند.
 • افرادی که بیماری خاص دارند یا داروهای خاص مصرف می کنند، نمی توانند جهت درمان هایپرهیدروزیس از روش تزریق بوتاکس استفاده نمایند و باید روش های دیگر را امتحان کنند.

آمادگی های قبل از تزریق بوتاکس زیربغل

تزریق بوتاکس، پروسه سریع و ساده ای است که در مطب پزشک انجام می شود. معمولا به متقاضی توصیه می شود که دو یا سه روز قبل از تزریق بوتاکس، از تراشیدن موهای زیر بغل خود خودداری نماید. به علت پیشگیری از بروز کبودی بعد از انجام فرآیند، چنانچه فرد از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده می کند باید آن را تحت نظر پزشک قطع کند. قبل از تزریق، از مصرف الکل و دخانیات اجتناب نمایید. چنانچه داروهای خاصی مصرف می کنید یا بیماری خاصی دارید، حتما پزشک خود را مطلع نمایید. انتخاب بهترین دکتر پوست و مو برای انجام این کار یکی از مهم ترین مراحل قبل از تزریق بوتاکس زیر بغل می باشد.

 

روش تزریق بوتاکس زیر بغل

پزشک پوست ناحیه مدنظر را بی حس می نماید و سپس توسط سوزن های بسیار ریز و ظریفی نزدیک غدد تعرق اقدام به تزریق بوتاکس می کند. دوز مناسب برای این پروسه 50 واحد می باشد البته به شرایط متقاضی هم  بستگی دارد. طول درمان این تزریق 10 تا 30 دقیقه می باشد که فرد بعد از آن می تواند مطب را ترک نماید و به امور روزمره و زندگی خود بپردازد.

انواع تعرق را می توان به دو دسته تقسیم کرد، از جمله:

منشاء را می توان ژنتیکی بررسی کرد که عصب های تحریک کننده غدد تعریقی بیش فعال شده و ناگهانی شروع به ترشح عرق می کند.

تعرق شدید ثانویه که می توان در بیماری های دیگر از جمله: دیابت ، ایدز، لوسمی و… آن را مورد بررسی قرار داد.

 

مراقبت های بعداز تزریق بوتاکس

توصیه پزشک پوست بر این است که بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل بهتر است که از قرار گیری در محیط های گرم از جمله: استخر، سونا و… اجتناب شود زیرا گرما اثرات و فوائد آن را از بین می برد. با قرار گیری در محیط گرم اثر آن بیش از زمان تعیین شده محو می شود زیرا طول ماندگاری تزریق بوتاکس زیر بغل 6 ماه می باشد ،اما در صورت رعایت نکردن اصول ماندگاری آن زودتر از موعد از بین خواهد رفت. 24 ساعت بعداز تزریق بوتاکس زیر بغل عمل ترمیم و کاهش عوارض از جمله التهاب و تورم صورت می پذیرد.

بنابراین اپیلاسیون و موم انداختن زیربغل، استحمام با آب داغ، انجام فعالیت های ورزشی سنگین و لیزر موهای زائد به مدت 24 ساعت بعداز این پروسه ممنوع می باشد. به منظور دستیابی به نتایج ایده آل بهتر است که از تمام دستور العمل های پزشک پوست و همچنین داروهای تجویز شده تبعیت شود. پس از انجام این پروسه، باید از انجام فعالیت های سنگین خودداری شود.

یکی از روش هایی که در این پروسه بشدت کمک می کند این است که 72 ساعت بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل بهتر است که از کمپرس یخ استفاده شود این کار را برای روزهای آتی نیز باید ادامه داد تا بهترین و موفقیت ترین نتیجه را به همراه داشته باشد.

 

مزایای درمانی تزریق بوتاکس زیر بغل

 • روش ایمن و غیر تهاجمی می باشد که متقاضی آسوده خاطر است که هیچ گونه عوارضی را در پی ندارد.
 • این پروسه بسیار راحت است که در مطب پزشک پوست به صورت سرپایی انجام می شود.
 • روشی موفق و موثر می باشد، که فرد برای 6 ماه دیگر مجددا آن را تمدید می کند.

 

عملکرد تزریق بوتاکس زیر بغل 

بوتاکس، سم بوتولونیوم یا نوروتوکسینی می باشد که توسط باکتری Clostridium botulinum ساخته نمی شود.نوروتوکسین ها، موادی می باشند که بر عملکرد یا ساختار سیستم عصبی تاثیر می گذارند. تاثیرات تزریق آنتی کولینرژیک بر غدد برون ریز مترشحه عرق از اهمیت خاصی برخوردار است.

این تزریق درعمق در میس،  به فاصله ی 5/1 سانتی متری از هم صورت می گیرد که به منظور کاهش درد در این عمل از کرم های بی حسی موضعی (مثل:EMLA) و یا کمپرس های سرد استفاده می شود.

بعد از 5 الی 7 روز پس از تزریق بوتاکس زیر بغل، نتایج تزریق ظاهر و تعریق در این منطقه متوقف می گردد. تزریق بوتاکس بر عضلات صورت معمولا دوره ی تاثیر کمتری نسبت به تزریق بوتاکس به منظور کاهش تعریق دارد. بعنوان مثال: زمان تاثیر بوتاکس تزریق شده برای خط اخم معمولا 4 ماه می باشد، اما در مورد درمان هایپرهیدروز مدت تاثیر به 6 ماه می رسد. این زمان در برخی افراد حتی به یک سال نیز می رسد. بوتاکس، عملکرد برخی از انتقال دهنده های عصبی را تغییر می دهد. این ها، مواد شیمیایی در بدن هستند که به بدن دستور می دهند به روش خاصی واکنش نشان دهند. تزریق بوتاکس می تواند انتقال دهنده عصبی را که به غدد عرق متصل هستند، مسدود نماید.

 

عوارض تزریق بوتاکس درناحیه ی زیربغل

بعداز تزریق بوتاکس زیر بغل امکان ضعف در عضلات دست بویژه شصت دست وجود دارد که مقطعی و موقت است. اما اگر به یک دکتر پوست حاذق مراجعه شود هیچ گونه عوارض و علائمی را به  همراه نخواهد داشت.

 

قیمت تزریق بوتاکس زیر بغل 

برآورد هزینه نهایی تزریق بوتاکس زیر بغل به عوامل مختلفی مانند نوع ماده بوتاکس، میزان بوتاکس، دستمزد پزشک، محل کلینیک و … بستگی دارد. معمولا برای تعریق در ناحیه زیربغل به هر طرف، 50 واحد از ماده بوتاکس تزریق می شود و در کل 100 واحد بوتاکس برای هر دو زیر بغل استفاده می شود.

 

ماندگاری اثر بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس در ناحیه زیربغل می تواند حدود 4 الی 6 ماه از تعریق جلوگیری نماید. باید توجه داشت که اثرات آن دائمی نمی باشد و برای افرادی که دچار تزریق شدید هستند، تزریق بوتاکس باید هر چند وقت یکبار طبق نظر پزشک تمدید شود. نتایج تزریق بوتاکس زیربغل به اندازه بوتاکس دست و پا ماندگاری نداشته و ممکن است بعد از 6 ماه نیاز به انجام مجدد فرآیند داشته باشد. فرد باید بعد از مشاهده نتایج کامل تزریق بوتاکس که معمولا دو هفته بعد از انجام تزریق است، جهت معاینه ناحیه درمان شده به پزشک مراجعه نماید تا پزشک تزریق بوتاکس را در نواحی که درمان نشده یا نیاز به درمان بیشتر دارد، انجام دهد.

دکتر آزیتا مولازاده

دکتر پوست، مو، زیبایی و لیزر سابقه ۱۵ ساله در زمینه زیبایی سابقه چندین سال تدریس روش های نوین تزریق ژل، بوتاکس و سایر خدمات زیبایی ( تزریق چربی، چال گونه، نخ گذاری) دارنده مدرک معتبر از کنگره ای جهانی در زمینه زیبایی.دارنده مدرک کنگره بین المللی Cosmetology و Aesthetic Practices تورنتو کانادا، دارنده مدرک کنگره آمیامد Amiamed آلمان در زمینه میکرونیدلینگ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 12 =